statystyki

Urząd nie naliczy podatku osobie, która z opóźnieniem dowiedziała się o spadku

autor: Mariusz Szulc22.08.2014, 07:25; Aktualizacja: 22.08.2014, 09:47
Wyrok dotyczył mężczyzny, który w kwietniu 2010 r. dostał w spadku po matce prawo do połowy mieszkania.

Wyrok dotyczył mężczyzny, który w kwietniu 2010 r. dostał w spadku po matce prawo do połowy mieszkania.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy nie może automatycznie naliczać daniny spadkobiercy, który z opóźnieniem dowiedział się o nabytym spadku – wynika z wyroku WSA w Poznaniu.

W takim wypadku sześciomiesięczny termin na powiadomienie urzędu o spadku biegnie według innych zasad.

Wyrok dotyczył mężczyzny, który w kwietniu 2010 r. dostał w spadku po matce prawo do połowy mieszkania. Zgłosił to urzędowi skarbowemu na druku SD-Z2, przed upływem ustawowych sześciu miesięcy, by móc skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Urząd stwierdził jednak, że mężczyzna nie zgłosił całości odziedziczonego majątku. Okazało się bowiem, że matka zapisała synowi także inne mieszkanie oraz współwłasność w kolejnej nieruchomości. Urząd wydał więc decyzję, w której zażądał zapłaty podatku od tej części majątku, którą podatnik przemilczał.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-08-22 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    Automatycznie - nie . Powinien trochę odczekać . Jakiś tydzień , dwa . Jakieś wezwanko do stawienia się wysłać , postraszyć , konto zająć - normalnie się zachować , jak na przyzwoitego złodzieja przystało , a nie tak , na łapu capu . Przy okazji przypomnę , że te wszystkie spadki , to wcześniej już były wielokrotnie poopodatkowywane .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane