statystyki

Deregulacja obsługi podatkowej i rachunkowej wchodzi w życie

autor: Agnieszka Pokojska06.08.2014, 09:02; Aktualizacja: 06.08.2014, 09:05
Podatki

W ustawie o rachunkowości pozostanie pojęcie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowychźródło: ShutterStock

Certyfikat księgowy będzie jeszcze jakiś czas wydawany, ale nie będzie niezbędny do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Konieczne będzie jednak w takim przypadku wykupienie polisy OC. Łatwiej będzie zostać doradcą podatkowym i biegłym rewidentem.

10 sierpnia zaczną obowiązywać przepisy liberalizujące dostęp do zawodów finansowych, m.in. doradcy podatkowego i biegłego rewidenta, a także likwidujące wymóg posiadania certyfikatu księgowego. Od tej daty każda osoba, która spełnia podstawowe warunki (m.in. niekaralności), będzie mogła świadczyć usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych czy księgi przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji, a także sporządzania deklaracji podatkowych. Dziś mogą to robić osoby z uprawnieniami doradcy podatkowego, biegłego rewidenta oraz posiadacze certyfikatu księgowego wydawanego przez ministra finansów. Pewne uprawnienia w tym zakresie mają też adwokaci czy radcowie prawni.

Prowadzenie ksiąg

W ustawie o rachunkowości pozostanie pojęcie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Będzie to działalność gospodarcza (w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności) polegająca na świadczeniu usług w zakresie czynności określonych w art. 4 ust. 3 pkt 2–6 ustawy. Chodzi m.in. o dokonywanie zapisów w ewidencji czy sporządzanie sprawozdań finansowych.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • a(2014-08-07 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe czym się skończy, brak pozwoleń na budowę?
  A co do jakości prac, to po prostu brak jest moralności wlaściwie pojętej. Przykładem są agenci Watykanu. Zero wiary, zero uczciwości. Za to klauzule sumienia są lansowane przez KC Episkopat, ks. Lemański już występuje na Woodstock - zboczeni, przepasieni, zachlani i zaćpani faceci, są bezkarni.
  Nikt nie jest rozliczany ze złej pracy, od lekarzy po prokuratorów. W sądach dochodzenie odszkodowań za złą pracę, to droga przez mękę.Za to, na wstępie, sędzia, dostaje 6,5 tys. zł co m-c. Im wyżej tym więcej niechlujstwa i jeszcze do tego podłe i wulgarne słowa, lub chore insynuacje od tzw. elit.

  Odpowiedz
 • z oślej ławki(2014-08-06 17:21) Zgłoś naruszenie 00

  Jakieś matoły nie potrafiły zdać egzaminów, a chcą pożyć. Pewnie dzieci tych agentów wpływu. Kolejne rozszczelnianie jakości kwalifikacji i lot ku bylejakości, tak jak z budowlańcami co doświadczyłem przy różnych pracach remontowych. Bałagańmy dalej, ale kto za to odpowie? PS. Nie jestem, nie byłem i nie będę księgowym tu mi wszystko jedno.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane