statystyki

Likwidacja spółki nie jest źródłem przychodu

autor: Stefan Dasiewicz05.08.2014, 07:40; Aktualizacja: 05.08.2014, 09:21

Nie zapłaci podatku wspólnik, który otrzyma majątek na skutek zakończenia działalności przez spółkę komandytową powstałą z przekształcenia z innej spółki osobowej – orzekł warszawski WSA.

Wyrok dotyczy osoby fizycznej – komandytariusza spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (SKA), w której był on akcjonariuszem. Na skutek likwidacji spółki komandytowej podatnik miał otrzymać udziały oraz akcje, które zostały sfinansowane z zysków SKA przed przekształceniem. W części byłyby to zyski już opodatkowane, a w części – środki wynikające z niewypłaconego, nieopodatkowanego zysku należnego akcjonariuszom.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że otrzymanie przez podatnika składników majątku spółki, na moment jej likwidacji, spowoduje powstanie przychodu. Wyjaśnił, że interpretacja przepisów dotyczących zakończenia uczestnictwa wspólnika w spółce osobowej (tj. art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b oraz art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b ustawy o PIT) nie może być w oderwaniu od statusu wspólnika na poszczególnych etapach nabywania przez spółkę majątku oraz obowiązujących go wówczas zasad opodatkowania. W przeciwnym wypadku, w razie zatrzymania zysku w SKA i jego dystrybucji na rzecz akcjonariusza dopiero w momencie likwidacji spółki powstałej z przekształcenia SKA, mogłoby dojść do podwójnego nieopodatkowania dochodów akcjonariusza SKA – stwierdził dyrektor izby.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane