statystyki

Gotówka wyklucza zwolnienie z podatku

autor: Katarzyna Bajak01.08.2014, 07:10; Aktualizacja: 01.08.2014, 08:56
złotówki, pieniądze

złotówki, pieniądzeźródło: ShutterStock

Przekazanie kwoty darowizny w obecności notariusza nie zastąpi przelewu ani przekazu pocztowego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Chodziło o podatniczkę, która dostała od matki i ojca pewną sumę pieniędzy. W ciągu sześciu miesięcy zgłosiła to naczelnikowi urzędu skarbowego. Liczyła, że będzie zwolniona z daniny na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 ze zm). Przepis ten zwalnia darowizny otrzymane od najbliższych członków rodziny, w tym od rodziców.

Naczelnik urzędu skarbowego nie uwzględnił jednak zwolnienia i wymierzył podatek. Stwierdził, że podatniczka nie udokumentowała otrzymania darowizny, ponieważ nie okazała dowodu przekazania pieniędzy na jej rachunek bankowy: potwierdzenia przelewu ani przekazu pocztowego. Wymaga tego art. 4a ust. 1 pkt 2 – wyjaśnił naczelnik.

Podatniczka odwołała się od tej decyzji, twierdząc, że nie było możliwości wykonania przelewu, ponieważ ma z rodzicami wspólny rachunek bankowy. Oświadczyła również, że zaliczka znajdowała się na rachunku, a większa część darowizny została przekazana w obecności notariusza, który sporządzał akt notarialny umowy kupna mieszkania nabywanego przez nią za podarowane pieniądze.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kuba(2014-08-01 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 692), art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2007 r. do 31.12.2008 r., w zakresie, w jakim przewiduje miesięczny termin złożenia zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, został uznany za niezgodny z wywiedzioną z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa;
    Ponadto mamy kolejną niezgodnośc z Konstytucja gdyż Ustawa nakazuje płacić za przelew lub utrzymanie konta w banku . Czyzby potwierdzenie i swiadkowie nie wystarczali? -Państwo Prawa czy państwo durniów.!
    Od kiedy Tusk ukradl ludziom wiek emerytalny wszystko stalo sie mozliwe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane