statystyki

Obowiązek dostarczenia dowodów zawsze spoczywa na podatniku

autor: Elżbieta Delert29.07.2014, 07:30; Aktualizacja: 29.07.2014, 07:36
Kontrola skarbowa

Sędzia podkreśliła, że przedsiębiorca miał szansę dostarczyć faktury, bo organy mu to umożliwiły. Z tej szansy jednak nie skorzystał.źródło: ShutterStock

Podatnik, który chce odliczyć VAT, powinien sam przedstawić dokumenty, które go do tego uprawniają – przypomniał NSA.

Chodziło o przedsiębiorcę, który sprzedawał przez internet części do samochodów. We wrześniu 2008 r. zarejestrował on działalność gospodarczą. Urząd kontroli skarbowej ustalił jednak, że podatnik rozpoczął faktyczną działalność już w marcu 2006 r. Wtedy wysłał klientom pierwsze przesyłki.

Urząd stwierdził, że przedsiębiorca już we wrześniu 2006 r. przekroczył 150 tys. zł wartości sprzedaży, a co za tym idzie, stracił prawo do zwolnienia z podatku, wynikające z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT. W związku z tym nakazał mu zapłacić zaległy podatek.

Przedsiębiorca odwołał się do Izby Skarbowej w Poznaniu. Twierdził, że wyliczona danina powinna być obniżona o podatek naliczony wynikający z zakupów, które dokonał.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane