statystyki

Oddział też może odliczać VAT naliczony

autor: Dominika Kłopotowska30.07.2014, 07:27; Aktualizacja: 30.07.2014, 08:03
Wyrok dotyczy oddziału zagranicznej firmy, który świadczy na rzecz centrali usługi, rozliczane przy pomocy dokumentów wewnętrznych

Wyrok dotyczy oddziału zagranicznej firmy, który świadczy na rzecz centrali usługi, rozliczane przy pomocy dokumentów wewnętrznychźródło: ShutterStock

Podatnik, który nie ma w Polsce siedziby działalności gospodarczej, a jedynie posiada tutaj swój oddział, może odliczać VAT z tytułu zakupów dokonanych przez ten oddział, mających związek ze sprzedażą dokonywaną przez tego podatnika poza Polską – orzekł gliwicki sąd.

Warunkiem jest, że jeżeli posiada dokumenty, z których będzie wynikał związek odliczonego VAT z tymi czynnościami, a oddział dokonuje w Polsce transakcji opodatkowanych – dodał sąd.

Wyrok dotyczy oddziału zagranicznej firmy, który świadczy na rzecz centrali usługi, rozliczane przy pomocy dokumentów wewnętrznych i służące wykonywaniu usług przez centralę na rzecz klientów zewnętrznych. Niezależnie od tego oddział wykonuje również usługi na rzecz włas- nych klientów z Polski i Unii Europejskiej.

Oddział spytał izbę skarbową, czy może odliczać VAT od zakupów dokonanych w celu wykonania usług na rzecz zagranicznej centrali. Uważał, że ma taką możliwość, skoro zakupy są ściśle związane z transakcjami na rzecz centrali, która z kolei wykonuje czynności opodatkowane VAT.

Oddział powołał się na art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, który uprawnia do obniżenia VAT, jeżeli zakupy będą dotyczyć usług świadczonych przez niego poza Polską, pod warunkiem że kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane w Polsce. Oddział podkreślił, że jest częścią centrali, a nie odrębnym od niej podmiotem. Cały czas więc podatnikiem VAT pozostaje centrala (czyli przedsiębiorca zagraniczny prowadzący w Polsce działalność za pośrednictwem oddziału). Odmowa prawa do odliczenia VAT w takim wypadku spowodowałaby naruszenie zasady neutralności.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane