statystyki

Odliczenie 50 proc. VAT nie wyklucza pełnej amortyzacji samochodu

autor: Katarzyna Jędrzejewska07.07.2014, 07:37; Aktualizacja: 07.07.2014, 09:07
Samochód

Samochódźródło: ShutterStock

Podatnik, który odjął tylko połowę podatku przy zakupie samochodu, może dokonywać odpisów w całości. Potwierdził to resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Minister finansów zmieni interpretacje indywidualne w tej kwestii, jeśli stwierdzi w nich nieprawidłowości.

Pytanie zadaliśmy w związku z obowiązującą od 1 kwietnia 2014 r. zasadą, że prawo do pełnego odliczenia VAT przysługuje tylko wtedy, gdy pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Wielu podatników – z obawy przed niespełnieniem tego warunku – wybiera odliczenie 50-proc., co zresztą jest po myśli fiskusa. Resort finansów wielokrotnie przestrzegał podatników przed pochopnym odliczaniem podatku w 100 proc.

Powstało jednak pytanie, co w takim razie z amortyzacją. Czy odliczając połowę VAT, przedsiębiorca nie przyznaje się tym samym do tego, że nie wykorzystuje auta wyłącznie do działalności gospodarczej? Czy zatem ma nadal prawo, by go amortyzować?


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • a(2014-07-08 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    dzisiaj piszą w mediach że niektórzy min posłowie latają tylko za setki tysięcy z tej min oszczedności zapewne na ludziach a naród uśpiony, zmęczony i zniewolony nic nie może zrobić, , czytając wypowiedzii 100% już chyba głównie internautów=obywateli RP krytykują chyba wszystko, głównie dlatego że jest coraz biedniej a banda złodziei w zdecydowanje mniejszości opływa w dostatki, to jakieś kuriozum, milionerzy itp. dosłownie z dnia na dzień, pseudorządzący i podobne im typy nic z tym nie potrafią zrobić za nic nie odpowiadają, puszczają wielkie sumy lekką ręka z regły do własnyhc kieszeni bo jak podają już chyba wszędzie brakuje na wszystko !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane