statystyki

Podatek od nieruchomości: Zwolnienie uczelni nie jest bezwzględne

autor: Justyna Podlaszewska25.06.2014, 07:06; Aktualizacja: 25.06.2014, 08:46
Zasadniczo uczelnie są zwolnione z podatku od nieruchomości.

Zasadniczo uczelnie są zwolnione z podatku od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Samo wynajęcie nieruchomości przez uniwersytet nie jest działalnością gospodarczą. Jeśli jednak najemcą jest przedsiębiorca, to zajęta przez niego część jest opodatkowana – wynika z wyroków WSA w Warszawie.

Zasadniczo uczelnie są zwolnione z podatku od nieruchomości. Nie dotyczy to jednak „przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą” (art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).

W sprawach rozpatrywanych przez WSA chodziło o uniwersytet, który część swoich nieruchomości wynajmuje innym podmiotom gospodarczym. Działają tam: kluby studenckie, bufety, lokale gastronomiczne, urząd pocztowy, punkty ksero, kawiarnie, kioski, apteka itp. Jest tam również hotel, zarządzany przez uczelnię. Z reguły nocują w nim studenci z wymiany studenckiej i pracownicy naukowi. Niekiedy jednak, gdy pokoje są wolne, są one wynajmowane osobom niezwiązanym z uczelnią.

Uniwersytet wykazał w deklaracjach, że wszystkie te nieruchomości są wolne od podatku od nieruchomości. Prezydent miasta uznał jednak, że część z nich powinna być opodatkowana. Stwierdził bowiem, że w obiektach wynajętych innym podmiotom jest prowadzona działalność gospodarcza. Z tego powodu objął je w całości podatkiem od nieruchomości.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane