statystyki

Unijne stowarzyszenia też nie płacą polskiego CIT

autor: Magdalena Mucha-Prymas20.06.2014, 11:38; Aktualizacja: 20.06.2014, 11:38

Skoro Polska zwalnia od opodatkowania dochody z najmu osiągane na jej terytorium przez fundacje krajowe, to takie samo zwolnienie powinno przysługiwać organizacji, która ma siedzibę w innym kraju UE – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła stowarzyszenia, które działa w Wielkiej Brytanii na rzecz polskiej społeczności. Zgodnie z prawem brytyjskim posiada ono status organizacji pożytku publicznego. Wszystkie swoje dochody wydaje na cele statutowe i dzięki temu korzysta w Wielkiej Brytanii ze zwolnienia z podatku dochodowego.

W Polsce stowarzyszenie uzyskuje dochody z usług najmu lokali mieszkalnych i niemieszkalnych usytuowanych w budynku, którego jest właścicielem. Rozważa również jego sprzedaż, z tym że dochody ze sprzedaży byłyby również przeznaczone na cele statutowe. Stowarzyszenie nie ma w Polsce statusu organizacji pożytku publicznego, bo przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym nie zezwalają na wpisanie do rejestru stowarzyszenia z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Stowarzyszenie spytało Izbę Skarbową w Warszawie, czy dochody uzyskane w Polsce, przeznaczone następnie na cele statutowe, są zwolnione z CIT. We wniosku o interpretację wskazało, że spełnia warunek z art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o CIT, a przepis ten nie wyklucza prowadzenie działalności statutowej za granicą. Powołało się m.in. na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 września 2006 r. (w sprawie C-386/04 Centro di Musicologia Walter Stauffer). Trybunał stwierdził w nim, że skoro dane państwo zwalnia, przy spełnieniu określonych warunków, dochody fundacji krajowej, to nie może odmówić prawa do zwolnienia (przy spełnieniu takich samych warunków) fundacji zagranicznej.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane