statystyki

Dywidenda rzeczowa jest opodatkowana VAT

autor: Patrycja Dudek09.06.2014, 07:35; Aktualizacja: 09.06.2014, 08:24

Spółka, która przekazuje udziałowcom nieruchomość w ramach podziału zysku, musi zapłacić podatek od towarów i usług – orzekł NSA. Sąd uznał, że w rozpatrywanej sprawie nie będzie też mowy o zwolnieniu przewidzianym dla dostawy budynków.

Wyrok dotyczy spółki będącej właścicielem budynku biurowego i prawa użytkowania wieczystego gruntu. Spółka zamierzała przekazać udziałowcom nieruchomość w formie dywidendy. Następnie udziałowcy mieliby wydzierżawić biurowiec tej samej spółce w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

We wniosku o interpretację spółka podała, że kupiła nieruchomość, a następnie poniosła nakłady na ulepszenie budynku sięgające niemal 70 proc. jego wartości. Poinformowała, że przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego zarówno przy nabyciu, jak i przy modernizacji. Podkreśliła przy tym, że nieruchomość w stanie ulepszonym jest wykorzystywana wyłącznie na potrzeby spółki przez co najmniej pięć lat.

Spółka zakładała, że wypłata dywidendy w tej formie nie będzie opodatkowana, bo nie spełnia podstawowego warunku z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Nie miała być bowiem przekazana na cele osobiste udziałowców, lecz na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponadto – wskazywała – art. 7 ust. 2 stosuje się do towarów nabytych, a spółka de facto wytworzyła budynek, o czym świadczą wydatki poniesione przez nią na modernizację.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane