statystyki

Mieszkanie na parterze to korzyść. Fiskus chce od niej pieniędzy

autor: Mariusz Szulc11.02.2014, 07:25; Aktualizacja: 11.02.2014, 08:15
Pieniądze

pieniądze, podatkiźródło: ShutterStock

Do końca lutego właściciele lokali usytuowanych na najniższym piętrze powinni się spodziewać od swojej spółdzielni PIT-8C. Zdaniem niektórych izb skarbowych, jeśli nie płacili za blokowe windy, to uzyskali przychód z nieodpłatnych świadczeń, od którego należy zapłacić podatek.

reklama


reklama


Taka linia interpretacyjna stała się powodem wysłania przez zarząd wrocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec pisma do mieszkańców. Wynika z niego, że od kwietnia 2014 r. będą musieli płacić za użytkowanie i eksploatację wind (jest już nowa uchwała walnego zgromadzenia członków spółdzielni w tej sprawie). Do tej pory takiego obowiązku nie mieli.

Oprócz tego może się okazać, że będą musieli zapłacić fiskusowi zaległą daninę od korzyści uzyskanych z tytułu przysługującego im dotychczas zwolnienia.

Zwolniony z opłat ma przychód

Zmiany we wrocławskiej spółdzielni wiążą się z interpretacją katowickiej Izby Skarbowej z 5 lipca 2012 r. (nr IBPBII/1/415-333/12/BJ). Wprawdzie została ona wydana dla innej spółdzielni, ale w identycznej sytuacji. Chodziło o to, czy mieszkańcy lokali na parterze, którzy są zwolnieni z opłat za windę, uzyskali z tego tytułu przychód, od którego powinni zapłacić PIT. Izba odpowiedziała twierdząco. Argumentowała, że skoro wszyscy lokatorzy powinni płacić za utrzymanie wind, to ci, którzy zostali zwolnieni z tego obowiązku, muszą uiścić daninę od uzyskanego przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Powinni go wykazać jako przychód z innych źródeł, a spółdzielnia – zdaniem izby – będzie musiała określić jego wysokość w informacji PIT-8C, którą powinna do końca lutego przekazać zarówno podatnikowi, jak i właściwemu dla jego miejsca zamieszkania urzędowi skarbowemu.

Izba wskazała tu na art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1222), który nakłada na wszystkich lokatorów obowiązek m.in. ponoszenia kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości wspólnych. Zwróciła też uwagę na statut spółdzielni, z którego wynikało, że katalog kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości wspólnych obejmuje również opłaty na rzecz utrzymania w należytym stanie wind w blokach, a sumę kosztów dzieli się proporcjonalnie na poszczególne lokale.

Wrocławski fiskus mówi to samo

Podobne stanowisko prezentuje Izba Skarbowa we Wrocławiu, co potwierdziła w rozmowie z DGP jej rzecznik Ewa Tarnowska. Przypomniała, że zwolnienie podatnika z ciążących na nim zobowiązań lub poniesienie ich przez inny podmiot rodzi przychód, od którego należy zapłacić podatek dochodowy. Potwierdziła, że w razie zwolnienia części mieszkańców z opłat za eksploatację windy przychód powinien być zakwalifikowany do innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Ewa Tarnowska uspokoiła, że urzędy skarbowe nie będą prowadzić postępowań szczególnie ukierunkowanych na mieszkańców lokali należących do spółdzielni mieszkaniowych.

Rozliczanie najmu nieruchomości – kto może płacić podatek raz na kwartał

W Warszawie korzystnie dla podatników

Inne stanowisko – pozytywne dla lokatorów z parteru – zaprezentowała natomiast warszawska Izba Skarbowa w interpretacji z 27 sierpnia 2013 r. (nr IPPB2/415-410/13-2/MG). Uznała, że mieszkancy nie mają z tego tytułu przychodu, bo niewnoszenie opłat za coś, z czego faktycznie nie korzystają, nie jest dla nich przysporzeniem.

Ze stanowiskiem wrocławskiej i katowickiej izby nie zgadza się Łukasz Blak, doradca podatkowy w Certus LTA. W jego przekonaniu trudno uznać, że w takiej sytuacji powstaje przychód z nieodpłatnego świadczenia.

– Po pierwsze trudno mówić o jakimkolwiek świadczeniu, jeżeli dana osoba w ogóle z windy nie korzysta. Po drugie zwolnienie z obowiązku zapłaty za windę zostało dokonane na podstawie uchwały spółdzielni dotyczącej wszystkich członków. Osoby mieszkające na parterze zostały więc uszczęśliwione niejako na siłę. Trudno mówić o tym, by miały jakikolwiek wpływ na uzyskanie rzekomego przysporzenia, a co za tym idzie, że ciąży na nich jakikolwiek obowiązek podatkowy – mówi ekspert. – To najwyższy czas, by ustawodawca przyjrzał się przepisom dotyczącym nieodpłatnych świadczeń, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości – podsumowuje Blak.

Będzie kolejne wyjaśnienie

Prezes wrocławskiej spółdzielni Jerzy Kruk powiedział DGP, że zarząd spółdzielni wystąpił do Izby Skarbowej w Poznaniu o własną interpretację. Jeśli izba odpowie podobnie jak katowicka i wrocławska, to dla spółdzielni stanie się oczywiste, że musi przesłać mieszkańcom i urzędowi skarbowemu informacje PIT-8C, a lokatorzy powinni zapłacić zaległy PIT.

Podatnik sam rozlicza się z przychodu

Niezależnie od wystawienia przez spółdzielnię mieszkaniową informacji PIT-8C podatnik powinien sam uwzględnić wysokość wykazanego w niej przychodu w rozliczeniu rocznym i zapłacić należny podatek. Spółdzielnia go nie pobiera, bo nie jest w tym wypadku płatnikiem – jest to przychód z innych źródeł

Dla mieszkańców lokali na parterze może to oznaczać również konieczność skorygowania rocznych deklaracji podatkowych za poprzednie lata aż do upływu pięcioletniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Oznaczałoby to także konieczność zapłaty zaległej daniny wraz z odsetkami liczonymi od dnia płatności podatku (30 kwiecień roku następującego po tym, kiedy uzyskano przychód).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • on(2014-02-12 17:59) Odpowiedz 00

    Pozostaje odwołanie do Sądu Administracyjnego. Naczelnicy urzędów też ludzie. Ludzie błędy popełniają i za nie płacą.

  • k(2014-02-11 16:18) Odpowiedz 00

    ******** porąbańce !!!

  • BIG_W(2014-02-11 18:40) Odpowiedz 00

    "zwolnienie podatnika z ciążących na nim zobowiązań lub poniesienie ich przez inny podmiot rodzi przychód, od którego należy zapłacić podatek dochodowy" ja się tylko grzecznie pytam: CO TO QWA JEST??!! kto tej piź...e pozwolił się w ten sposób wypowiadać?! urzędy to władza TYLKO wykonawcza!

  • Tomasz(2014-02-11 18:14) Odpowiedz 00

    nie chcieliście Korwina i minimalnej ilości prawdziwych urzędników no to teraz utrzymujcie wredne i leniwe biurwy siedzące i całymi dniami myślące jak tu Wam dopieprzyć po kieszeni. Sami jesteście sobie winni głosując na PiS, PO, SLD czy PSL

  • Olo(2014-02-11 17:53) Odpowiedz 00

    ...robi się coraz ciekawiej. Z natężona uwagą, obserwuję reakcje społeczeństwa, żeby nie przegapić NAJCIEKAWSZEGO momentu. Podobno wycinają już drzewa przed MF ???

  • PARTEROWIEC(2014-02-11 17:38) Odpowiedz 00

    ******** ICH CAŁKIEM

  • Joanna(2014-02-11 17:14) Odpowiedz 00

    Mieszkam na parterze, w moim mieszkaniu jest zdecydowanie zimniej, niż u koleżanki na 3 piętrze, mimo, że mieszkamy w tym samym pionie, ja w dużym pokoju mam elektryczny grzejnik i kiedy temperatura spada poniżej zera muszę go włączać. Płacę więc więcej za prąd, bo kaloryfery nie dają rady. Gdzie jest moja korzyść z mieszkania na parterze???

  • dziesięciopiętrowiec(2014-02-11 17:08) Odpowiedz 00

    Do Gosia: W takim razie, przyjmując Twoją argumentację, że mieszkający na parterze mają prawo korzystać z windy (i korzystają np. jadąc do sąsiada na wyższym pietrze), to w takim razie powinno się także opodatkować listonosza, który tez ma prawo korzystać z windy i z pewnością to robi, bo nie sądzę, żeby popylał na dziesiąte z rentą czy poleconym.

  • Sławomir Kędra(2014-02-12 14:02) Odpowiedz 00

    Art. 4 (ust. 1-2 i 4) ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych [Załącznik do Dz.U. z 2013 r. poz. 1222] nie nakłada na wszystkich lokatorów obowiązku m.in. ponoszenia kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości wspólnych, lecz nakłada obowiązek uiszczania "opłat zgodnie z postanowieniami statutu". Jeśli więc statut Spółdzielni nie zmusza "parterowiczów" do ponoszenia kosztów windy, to nie ma problemu, a jeżeli zmusza, to wiedziały gały co brały (i faktycznie, jeśli dokument niższej rangi, np. regulamin rozliczeń zwolnił ich z tych opłat, to uzyskali korzyść majątkową).

  • zenek(2014-02-11 17:05) Odpowiedz 00

    A moze polskie d.bile uzywa schodow, a nie jezdzi winda. Widze, ze poziom niektorych forumowiczow dorasta poziomowi fiskusa...Im dluzej mieszkam w tym kraju tym dluzej utwierdzam sie w przekonaniu o jego statucie nedzniochy.

  • pedro(2014-02-12 12:26) Odpowiedz 00

    takie bzdurne przepisy takie wyciaganie grosza z kad sie tylko dal swiadczy o tym ze ten nasz kraj juz zatonal Ci co uciekli uroatowani reszta bedzie na dnie. Absurd goni absurd jak mozna swiadomie wystawiac sie na posmiewisko przecie tewszystkie wiesci o opodatkowaniach polakow ida w swiat ,do naszych rodzin a z tamtad dalej Nic dziwnego ze jestesmy posmiewiskiem europy i ze polakow nikt nie szanuje i szkaluje Uwazaja nas za dobrych bezmyslnych roboli Mietkow i Mariolki ze wsi co pracowac umie ale z mysleniem klopot Ot taka to polska

  • serges(2014-02-11 19:21) Odpowiedz 00

    Polska chłopska, urzędnicze postcarskie chłopskie myślenie. Wszystkie urzędy jedynie dla PSL-u !!!

  • Ilona(2014-02-12 12:53) Odpowiedz 00

    Mieszkanie 37 lat temu dostałam na parterze ,bo nie było chętnych. Każdy wolał wyższe piętro. bo to i cieplej i bezpieczniej. Kto mi zwróci koszty za dogrzewanie i założenie krat w oknach przed złodziejami. Niedawno znany ekonomista napisał ,że to już OPERETKA w naszym kraju. Szkoda tylko, że nie bawi.

  • bronislaw(2014-02-12 12:50) Odpowiedz 00

    to samo tyczy ustawy audiowizualnej teraz sie vedzie placic za możliwosc ogladania wiec idac tym sladem kazdemu polakowi zapewniam możliwośc oddychania swizym powietrzem w gorach i żądam niewielkiego abonamentu miesiecznego w wys 1 zl podam pozniej konto gdzie nalezy wplacac abonament

  • student dziesiątego roku prawa(2014-02-13 00:41) Odpowiedz 00

    A teraz w DRUGĄ STRONĘ w kraju ABSURDÓW:


    PROJEKT USTAWY O RUCHU WINDĄ

    $1
    pkt 1.: Gdy winda zepsuta, to przysługuje zwrot nadpłaconego podatku

    pkt 2.: Jeśli winda nie spełnia norm unijnych, nie możemy dźwigu nazwać luksusem, za który należy płacić, a złem koniecznym, i za poruszanie się nim należy wystąpić o wypłatę ubezpieczenia lub sądzić się za straty moralne w przeciwnym przypadku należy doliczyć podatek 2% za podatek od wzbogaconego luksusu

    $2

    pkt 1.: Kierujący windą rozwijające duża prędkość powyżej obowiązującej w strefie znaku D-40 "strefa zamieszkania" powinien być wg taryfikatora ukarany mandatem wysokości 250zł oraz 6 pkt karnych.

    pkt 2.: Podróżujący windą powinien wnieść opłatę klimatyczną, gdyż pomiędzy ostatnim pietrem wieżowca a parterem jest inna temperatura oraz wilgotność powietrza.

    pkt 3.: Znowelizowany.


    PROJEKT USTAWY O KORZYSTANIU Z SYPÓW NA ŚMIECI

    $1

    pkt 1 .: Zsypujący śmieci przez zsyp za każdą dodatkową kondygnację zsypywanych śmieci zgodnie z inną ustawą śmieciową powinien wnosić dodatkową opłatę podatkową, gdyż posiada korzyść majątkową, nie musi bowiem korzystać z opodatkowanej windy, a także korzyć majątkową w okresie zimy, gdyż nie musi kupować dodatkowej odzieży ochronnej, ani obuwia potrzebnej w sytuacji chęci skorzystania z zewnętrznych śmietników.

    pkt 2.: Dot Śmieci z dzieci i posiadania dodatkowego psa, roweru z ilością szprych większą niż 1szt/cm2, a także posiadających korzyści z tytułu zbioru orzechów z drzewa orzechowego rosnącego na gruncie spółdzielni, będącego własnością spółdzielni i rozkładającego udział na wszystkich członków spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.



    Tak można pisać i pisać, ja napisałem za darmo, a urzędnicy biorą za takie projekty kupę pieniędzy... dajcie mi trochę...

    Podpisano: student dziesiątego roku prawa

  • podatnik(2014-02-11 15:38) Odpowiedz 00

    A co z urzędnikami US czy ZUS co w pracy jeżdżą windami , tez maja przychód , nie muszą na girach zapier... w końcu za nasze podatki urzędas jeżdża . Albo parking zajęta przez pracowników a dla podatnika parkomaty tez maja przychód .Banda ch...

  • bronislaw(2014-02-12 12:34) Odpowiedz 00

    Brawo Wojte to podobnie jak ja nie kupillem luxusowego jachtu wiec nalezy sie podatek bo przeciez moglem ... k... chory kraj

  • macvha(2014-02-11 15:24) Odpowiedz 00

    to niech zroibią windę do piwnicy byda po kartofle se jezdził

  • D.(2014-02-11 15:18) Odpowiedz 00

    a ja musze płacić za windę chociaż nia nie jeżdżę (parter) bo mam mieszkanie własnościowe i kawałek swojeego gruntu :) tak w skrócie. lol

  • Werka(2014-02-11 14:45) Odpowiedz 00

    Jestem zszokowana! Najgorsze mieszkanie w bloku to parter. A kto zwróci mi koszty za utrzymywanie tego parteru w czystości? W mojej klatce dziennie przynajmniej 100 osób przechodzi pod drzwiami mojego mieszkania. Płacę co miesiąc określoną kwotę na remonty i z tej kwoty są również remontowane windy, z których nie korzystam. Z suszarni też nie korzystam. A kto mi zapłaci za to,że pod moim oknem dziennie kilkadziesiąt samochodów przejeżdża i w związku z tym muszę wdychać spaliny? Fiskus ty się opamiętaj!