statystyki

Dodatek energetyczny jednak bez opłaty skarbowej

autor: Mariusz Szulc30.01.2014, 07:35; Aktualizacja: 30.01.2014, 08:09
Prąd

Prądźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia o zaniechaniu poboru opłaty skarbowej od decyzji o przyznaniu dodatku energetycznego. Chodzi o dopłatę do prądu dla najuboższych (od 11,36 zł do 18,93 zł miesięcznie). DGP informował jako pierwszy, że za decyzję o jej uzyskaniu świadczeniobiorca miał płacić 10 zł. Teraz ustawodawca chce naprawić to przeoczenie.

Reklama


Reklama


Zgodnie z art. 1 pkt 13c prawa energetycznego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1059 z późn. zm.) dodatek energetyczny przysługuje osobom, które mają podpisaną umowę z przedsiębiorstwem energetycznym, mieszkają w miejscu dostarczania energii i przyznano im dodatek mieszkaniowy. O ile decyzja o tym ostatnim świadczeniu była wolna od opłaty skarbowej, o tyle za przyznanie dodatku energetycznego należało wnieść opłatę skarbową.

Na absurd ten zwróciła uwagę m.in. Unia Metropolii Polskich. Jak wskazuje resort finansów, to na jej wniosek przygotowano projekt nowego rozporządzenia. W jego uzasadnieniu MF przyznało, że brak racjonalnych podstaw do różnicowania zasad pobierania opłat skarbowych od wydania decyzji o obu dodatkach.

Zgodnie z projektem opłata za wydanie decyzji o przyznaniu pomocy odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej nie będzie pobierana od wniosków złożonych od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Resort chce jak najszybszego wejścia w życie nowego rozporządzenia, gdyż procedura przyznawania dodatków trwa już od początku roku.

Tomasz Fijołek, zastępca dyrektora biura Unii Metropolii Polskich, cieszy się z szybkiej reakcji MF na zgłoszone uwagi.

Dodatek energetyczny: Wyrównanie cen prądu z pułapką dla uboższych

– Projekt jednak rozwiązuje problem tylko tymczasowo. Nie wiadomo, jaka procedura będzie dotyczyć opłat skarbowych od decyzji o przyznaniu dodatków energetycznych wydanych na wnioski złożone w 2015 r. Nie ma bowiem pewności, czy minister zdecyduje się na wprowadzenie nowego zwolnienia w ustawie o opłacie skarbowej – mówi Tomasz Fijołek.

Dodaje, że nie rozwiązano także głównych problemów dotyczących dodatku energetycznego, takich jak zbyt mała dotacja dla samorządów na realizację nowego zadania. Zapowiada dalsze rozmowy z Ministerstwem Finansów na ten temat.

Etap legislacyjny

Projekt skierowany do dalszych uzgodnień

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama