statystyki

Kasy fiskalne: Nazwy na paragonach nie muszą być szczegółowe

autor: Agnieszka Pokojska13.09.2013, 07:29; Aktualizacja: 13.09.2013, 08:43
Przy określaniu nazwy towaru lub usługi można wykorzystywać nazewnictwo stosowane przy tworzeniu cennika.

Przy określaniu nazwy towaru lub usługi można wykorzystywać nazewnictwo stosowane przy tworzeniu cennika.źródło: ShutterStock

Minister finansów, chcąc uspokoić podatników, którzy do końca września muszą dostosować kasy fiskalne do nowych wymogów związanych ze stosowaniem na paragonie nazw towarów i usług pozwalających na jednoznaczną ich identyfikację, wydał interpretację ogólną (PT7/033/1/589/MHL/13). Wyjaśnił, że nazwy pozwalające na jednoznaczne identyfikowanie oferowanych towarów i usług oraz sposób przyporządkowania do nich stawki VAT, określa sam podatnik, uwzględniając swój asortyment.

Reklama


Reklama


Zaznaczył, że sposób dokonywania jednoznacznej identyfikacji towaru lub usługi jest w dużej mierze uzależniony od specyfiki prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.

Minister podkreślił, że podatnik powinien zastosować oznaczenia tak, aby do użytej nazwy towaru lub usługi możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatku. Oznacza to, że zamiast posługiwać się takimi określeniami (właściwymi z reguły dla nazwy grupowania) jak warzywa/owoce, pieczywo, nabiał, napoje alkoholowe, napoje bezalkoholowe, powinien stosować nazwy typu: pomidory, jabłka (dla grupy warzywa/owoce), chleb, bułka (dla grupy pieczywo), ser żółty, mleko (dla grupy nabiał), piwo, wino, wódka (dla grupy napoje alkoholowe), woda, sok (dla grupy napojów bezalkoholowych).

Jeżeli sprzedawane jest jedna lub kilka odmian pomidorów, sprzedawca może zaprogramować w kasie nazwę „pomidor”. Jeżeli oferuje różne rodzaje ciastek (np. kremówkę, sernik na zimno, szarlotkę) można stosować oznaczenie „ciastka”, bez określania szczegółowo, jaki to rodzaj.

Zgodnie z interpretacją stosowanie jednej nazwy jest dozwolone również wtedy, gdy towary są oferowane po różnych cenach. Wyjątkiem jest przypadek, gdy podatnik ma w ofercie towary objęte różnymi stawkami VAT. Przykładowo dotyczy to pomidorów: suszone opodatkowane są 8-proc. stawką, a te na gałązce – 5-proc.

Podatnik, stosując dla określonego rodzaju towarów np. pomidorów, różne ceny (z uwagi na oferowanie różnych odmian), powinien je wykazywać na paragonie w odrębnych pozycjach, ale może identyfikować je za pomocą jednej nazwy, jeżeli są objęte jedną stawką VAT.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Seer(2013-09-13 22:08) Odpowiedz 00

  niedawno nad morzem kupiłem mięso z dodatkami, dodatkami, dodatkami, dodatkami i dodatkami. obiad za 100 i same dodatki. POdobno w zgodzie z literą ale pani paragon dopiero wydała na wyraźną prośbę.

 • PINEZKA(2013-09-13 23:26) Odpowiedz 00

  od razu mi lepiej po takiej interpretacji, która nic nie zmienia...
  przy 2 tysiącach pozycji na sklepie, muszę zakupić:
  drukarkę fiskalną za 3000 (kasa za 1200 nie ogarnie takiej ilości)
  program odpowiedni ok 1000
  czytnik kodów etc, i 5000 pożegnałam
  a to mały sklep,niektóre pozycje sprowadzam raz pod klienta, teraz muszę im założyć kartę...
  do tej pory faktury niosłam raz w miesiącu do księgowej, teraz codziennie muszę wprowadzać do systemu, bo jak nie wprowadzę to nie wydrukuję paragonu
  kosmos
  pytam się jaki jest cel tej zmiany, chyba tylko, żeby zarobili ci od drukarek, przy okazji sprzedaż się ruszy...
  tylko ile drobnych sklepów stać na wyłożenie takiej kasy
  drugi cel:
  ZNISZCZYĆ DROBNY HANDEL, ZOSTANĄ TYLKO MARKETY...
  TUSKOLANDIA TO PORAŻKA

 • PODATNIK(2013-10-08 20:41) Odpowiedz 00

  PINEZKA MASZ RACJE TE CHAMY NAS ZNISZCZĄ

 • beata(2013-10-10 18:07) Odpowiedz 00

  Naprawdę idiotyczny przepis kosztowny i bardzo komplikujący prowadzenie biznesu, tak to jest jak tępi laicy coś ustalą-mam dość tego kraju który niszczy swoich

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama