statystyki

Koszty uzyskania przychodu: Radca prawny nie potrąci kosztów aplikacji

autor: Paulina Bąk22.03.2013, 07:00; Aktualizacja: 22.03.2013, 07:46
Prawo

Prawoźródło: ShutterStock

Wydatki, które młody prawnik poniósł na zdobycie uprawnień radcy prawnego, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Reklama


Reklama


Takie stanowisko, pomimo odmiennych wyroków sądów administracyjnych, wciąż prezentują organy podatkowe. O sporze między radcami a fiskusem informowaliśmy w DGP nr 241/2012.

Podatnik zdał egzamin radcowski w sierpniu 2011 r., a w grudniu 2012 r. złożył ślubowanie. Obecnie chce założyć własną kancelarię. Spytał, czy wydatki m.in. na egzamin konkursowy na aplikację radcowską, wpis na listę aplikantów radcowskich i opłaty roczne za I, II, III i IV rok aplikacji może uznać za koszt uzyskania przychodu swojej przyszłej kancelarii. Podkreślił, że pieniądze wydał na uzyskanie tytułu radcy prawnego, a więc podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Powołał się na wyrok WSa w Poznaniu z 31 maja 2012 r. (sygn. akt I SA/Po 301/12), a także interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 lipca 2012 r. (sygn. ITPB1/415-415/12/PSZ) i dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPB1/415-227/11-2/ASZ).

Jednak tym razem dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie przyznał podatnikowi racji. Przypomniał, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zdaniem dyrektora izby zawód radcy prawnego można wykonywać w różnych formach, np. w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej lub w ramach działalności gospodarczej. Zatem celem ponoszenia tego rodzaju wydatków jest zdobycie wiedzy i umiejętności, a nie osiągnięcie przychodów z konkretnego źródła, jakim jest działalność gospodarcza. Koszty aplikacji radcowskiej należy więc zaliczyć do wydatków o charakterze osobistym, związanych z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy prawniczej, a jako takie nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 marca 2013 r., sygn. IPTPB1/415-745/12-2/MAP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama