Pieniądze na Kościół przekażemy w rozliczeniu z fiskusem

autor: Agnieszka Pokojska22.02.2013, 07:44; Aktualizacja: 22.02.2013, 08:13
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Już w przyszłym roku, rozliczając się z fiskusem za 2013 rok, podatnik będzie mógł przekazać 0,5 proc. swojego PIT na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • EMERYT - MAREK(2013-02-22 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    a dlaczego ja mam finansować Kościół z moich podatków w koncu jest to instytucja kleryków . Powinno byc tak jak w Niemczech chcę należyć do jakieś sekty lub zgromadzenia to na nie płace składki / nie chce należyć to nie płacę . Demokracja na tym polega ze nie powinno mnie sie zmuszać i uszczęsliwiać obywatela na siłę z PRL kto chciał być w PZPR to płacił składkowe a kto nie był ich członkiem to nie opłacał . \A DZIŚ KOŚCIÓŁ NA SIŁĘ ŻĄDA NA SWOJE UTRZYMANIE - DOSTALI ZWROT MAJĄTKU OD PANSTWA TO NIECH NIM DOBRZE GOSPODARUJĄ TAK BY SIE UTZRYMALI NA RYNKU PRACY JAK KAŻDY OBYWATEL W POLSCE MUSI ŻYĆ Z TEGO ZA ZAPRACUJE .

    Odpowiedz
  • Jasieńko(2013-02-23 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Powinna być możliwość deklarowania odpisu na kościół nie tylko na jeden rok ale również "do odwołania". Ci co piszą , iż odpis zwolni ich z opłat za świadczenia kościelne, jak myślę, nie uważali na lekcjach rachunków.

    Odpowiedz
  • jeszcxze trochę(2013-02-22 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam, że wolno nam przekazać środki określone ustawą na kościół, ale konkretnie na jaki i ten musi się rozliczyć jak każdy podatnik z tych kwot.Jeżeli tego nie będzie , to Polacy pokażą kościołopwi co o ich dochodach myślą, jeszcze trochę... .

    Odpowiedz
  • matka(2013-02-24 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    mafia czarna niech weżnie się za robotę do kamieniołomów

    Odpowiedz
  • Ami(2013-02-22 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Te pieniądze powinny iść na szpitale, żłobki,przedszkola a nie na utrzymywanie darmozjadów którzy szerzą ciemnotę i zacofanie.

    Odpowiedz
  • Co za czasy(2013-02-22 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    To teraz na kolędzie prócz zeszytu dzieci z religii trzeba będzie też dać PIT do wglądu.

    Odpowiedz
  • KALIF(2013-02-22 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    Przestańcie bluźnić i opluwać Kościół!! Walka z Kościołem nikomu nie wyszła na dobre.

    Odpowiedz
  • AD(2013-02-22 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz aby wziąć ślub, załatwić pochówek lub chrzest dziecka do klechy będziemy biegać z PITem. I biada temu kto nie przekaże 0,5 %. Anatema murowana.

    Odpowiedz
  • Anka(2013-02-22 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Za to Kościół się nam odwdzięczy, nie biorąc opłat za chrzty, komunie,bierzmowania, śluby i pogrzeby.

    Odpowiedz
  • ON(2013-02-23 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję 1 % przekazywać na walkę z czarnymi złodziejami (nierobami)
    Następca Tzw. Chrystusa ,oszołom Rydzyk ,jeżdżący samochodem wartym
    500.000 zł . za pieniądze " moherowych beretów".
    Córki tych "parafianek" w większości to "panienki" ze wsi ,jak i one.

    Odpowiedz
  • czas(2013-02-22 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze powiedziane-bedzie mogl

    Odpowiedz
  • ardeb(2013-02-22 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie będę mógł sam decydować czy dam kościołowi, czy zamiast tego przeleje podobną kwotę na dom dziecka czy inny bardziej zbożny cel.
    Czekałem na takie rozwiązanie.

    Odpowiedz
  • ON(2013-02-23 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego te czarne k..wy nie pracują? Ułuda biednym zbawieniem jest?
    Dość średniowiecza . Polska za solidarności i PO jest zaściankiem europy.

    Odpowiedz
  • bibi(2013-02-22 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nienawidzę czarnych kiecek i NIE DAM ani grosza -wszystko na OWSIAKA zamiast na PEDOFILI !!!

    Odpowiedz
  • olto(2013-02-23 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    To po co te odpisy jeżeli kościół i tak dostanie swoje dotychczasowe pieniądze ,chyba że w razie otrzymania mniejszej kwoty z odpisów,RZĄD z własnej kieszeni dopłaci.Idiotów z ludzi robią!!!.

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2013-02-22 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    @KALIF - NIE STRASZ!

    W innych wiadomościach podano, że w przypadku, kiedy początkowo KK nie otrzyma przewidywanej sumy, to SP dopłaci.
    A gdy otrzyma ponad to SP odda?!

    Odpowiedz
  • Podatek koscielny(2013-02-22 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem zwolennikiem podatku koscielnego, jako dodatkowego obok podatku dochodowego.

    Taki podatek funkcjonuje w Austrii i w Niemczech. W Austrii wynosi 1% od zarobkow brutto, a w Niemczech poludniowych, w Bawarii i Badenii wynosi
    8-9% od naliczonego podatku PIT.

    W ramach podatku koscielnego wykonywane sa wszystkie uslugi bez dodatkowych platnosci.

    Uwazam, ze Polska powinna wprowadzic podatek koscielny i zrezygnowac z dotacji panstwa, jak rowniez z darowizn na rzecz Kosciola odpisywanych od podatku dochodowego.

    Odpowiedz
  • tak i siak(2013-02-22 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma się co cieszyć przedwcześnie. Podobnie było z podatkiem drogowym, który ponoć wliczono w cenę paliwa. I co? Dziurolandia, że zęby wypadają.

    Odpowiedz
  • takiJA(2013-02-22 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    To jest bardzo dobre rozwiązanie, ale...
    1. Ja chciałbym móc przekazać te 0,5% PIT na rzecz mojej parafii.
    2. Kościół (parafie) powinien się z tego rozliczać tak samo jak OPP, np. zamieszczając w Internecie sprawozadania finansowe. W chwili obecnej nikt z wiernych nie wie, na co tak na prawdę i w jakiej wysokości są przeznaczane pieniądze ze biurek czy "tacki". Nie od dziś wiadomo, że kler nie ma zbyt dobrej opinii w społeczeństwie, czemu są po części sami sobie winni - może nie wszyscy, ale nawet kilka "czarnych owiec" pracuje na opinię całej grupy.
    3. Powinny zniknąć opłaty za chrzest, pogrzeb itp. Obecnie każda parafia ma swój indywidualny cennik, a same ceny nie raz potrafią zszokować człowieka.

    Odpowiedz
  • yantosh(2013-02-22 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    >>Ekspert uważa też, że konieczne są zmiany, które umożliwiłyby przekazanie 1 proc. PIT na OPP czy też 0,5 proc. PIT na Kościół przez płatnika, <<
    - - - a czy pan ekspert wziął pod uwagę, czy to jest w INTERESIE państwa? To może też prowadzić do wypaczeń.

    Odpowiedz