statystyki

2013: Więcej osób będzie musiało zainstalować kasy fiskalne

autor: Magdalena Majkowska13.12.2012, 07:10; Aktualizacja: 13.12.2012, 08:11
  • Wyślij
  • Drukuj
Kasa fiskalna

Kasa fiskalnaźródło: ShutterStock

Część sprzedawców straci w przyszłym roku prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Powodem są nowe przepisy, które ujednolicą limit obrotów uprawniający do zwolnienia z ewidencji sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych.

reklama



reklama


W 2013 roku zarówno podatnicy kontynuujący, jak i rozpoczynający sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych będą musieli używać kas fiskalnych, gdy ich obroty przekroczą 20 tys. zł.

Dotychczas przedsiębiorcy kontynuujący działalność stosowali limit 40 tys. zł. Ponadto nowe firmy będą określały limit 20 tys. zł w proporcji do okresu prowadzenia działalności objętej obowiązkiem posiadania kas. Do tej pory kwota ta miała zastosowanie bez względu na to, czy podatnik rozpoczynał sprzedaż w styczniu, czy np. w listopadzie. Zmiany wynikają z rozporządzenia ministra finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które zostało już opublikowane (Dz.U. z 11 grudnia, poz. 1382). Zastąpi ono obecne przepisy z 26 lipca 2010 r.

Nowe rozporządzenie w większości utrzymuje dotychczasowy katalog zwolnień przedmiotowych z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wyjątkiem są szkoły jazdy, które objęte zostaną obowiązkiem zakupu kas.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2013 r. Podatnicy, którzy korzystali ze zwolnienia do dnia wejścia w życie rozporządzenia oraz nie będą mieli do tego prawa na podstawie nowych regulacji, zostaną zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kas od 1 marca 2013 r. Dotyczy to m.in. sprzedawców, którzy w 2012 r. przekroczyli obrót 20 tys. zł, ale nie przekroczyli 40 tys. zł.

Podatnicy korzystający do tej pory ze zwolnienia, którzy stracą do niego prawo, będą musieli stosować kasy od 1 marca 2013 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 35

  • 1: sklepikarz z IP: 89.239.120.* (2013-05-20 13:06)

    Szara strefa . To tu zaczyna się normalne życie w Polsce. Nie robi się interesów pod szyldem legalnej działalności. TO SŁUŻY TYLKO ZA PRZYKRYWKĘ. Prawda zawsze jest na drugim planie!. Jeśli ktoś marzy o uczciwej działalności, za dużo oglądał HIMENA. Gdyby nie szara strefa moje dzieci nie miałby dzisiaj co jeść!!

  • 2: ktoś z IP: 88.220.178.* (2013-02-18 18:13)

    ... od 1 marca każdy musi je mieć, ja jestem w takiej sytuacji... najlepsze jest to że nie ma żadnych kas fiskalnych do kupienia już w miesiącu lutym( a żadnch bubli kupwać nie chcę).Urzędy umywaj ręce... nie masz to płać kary

  • 3: podatnik z IP: 83.7.160.* (2013-01-12 18:13)

    niedługo bedzie tak, ze na drodze gdzie obvowiazuje 70 km/h za miesiasc bedzie 50 km/h i ci ktorzy jezdzili 70 tka zaplaca mandat wstecz bo sie prawo zmienilo czyli zaplaca wszyscy. Pana Rostowskiego to juz poprostu poj...o

  • 4: ja z IP: 89.79.194.* (2013-01-08 16:56)

    chore chore chore... nawet cieszył fakt że wreszcie zniknie szara strefa, a tu MF funduje prezent właśnie tej szarej zafajdanej strefie która tak zaniża dochody ciągle do 20 tyś haha, biorąc na lewo od producentów zresztą bezpośrednio,a nie z hurtowni towar bez faktur na potwornie duże kwoty, a później stoją tacy na bazarach i bezkarnie sprzedają ten towar z wózków z ziemi nawet spożywkę a za nimi rosną potworne hałdy pustych skrzynek, pudeł itp i śmieją się z nas bo mogą sobie pozwolić na drakońskie obniżki cen detalicznych, no bo jak nie jak do cholery nic ich nie obowiązuje, podatek? jaki podatek od takich,,, zastanówcie się co robicie,,, dlaczego dajecie im jeszcze tak długi czas na to aby w końcu i oni musieli posiadać kasy od 1 marca jak ci co mieszczą się w przedziale pomiędzy 20 a 40 tyś. Toż to porażka całkowita, przyjrzyjcie się lepiej jakimi furami jeżdżą i jak mieszkają, żenada, zawsze ten uczciwszy po dupie dostanie, a taka wesz całe życie będzie was wodzić za głupi kinol, bo nawet jak go złapiecie bez dokumentów to władujecie im durne 150 zł itd itd Klękajcie narody - kto tam na tej górze w końcu głową ruszy... obrzydzenie i wstręt pozostaje, nic więcej,,, nakręcajcie dalej tą chorą konkurencję i niech szara strefa kwitnie dalej grając wam nie powiem głośno co na nosie !!!

  • 5: zka z IP: 109.110.205.* (2013-01-07 14:44)

    Mam małe rożno.W jednym tygodniu 3 razy kontrolowano czy wydaję paragony klientom.Ile razy kontrolowano stomatologów czy wybijają na kasie paragony?

  • 6: Adam z IP: 37.130.59.* (2013-01-03 23:01)

    Rencista
    bierz przykład z dziewczynek i zarabiaj

  • 7: Teresacz z IP: 85.221.141.* (2013-01-02 21:58)

    Logbysci dbają o to, by kasy fiskalne ich nie dotyczyły. Tworzymy prawo pod siebie a nie dla średniej klasy. Prawnicy, lekarze, to wyższa klasa,,,

  • 8: gość z IP: 31.62.23.* (2012-12-27 21:26)

    Ja likwiduje działalność i kasy nie kupię

  • 9: J-23 z IP: 31.63.218.* (2012-12-27 19:41)

    a co z obcokrajowcami , rumunami którzy handlują bez zezwoleń i jakoś ich nikt nie kontroluje,skąd towar i gdzie ubezpieczenia ,czy ich też będą obowiązywać kasy pewnie nie najlepiej zgnoić małego przedsiębiorce
    Powinni być wszyscy na jednakowych zasadach.Bo na razie to biznes robią bułgary a polacy ciągle płacą mandaty wystawiane przez urzędasów

  • 10: weel z IP: 83.18.162.* (2012-12-23 22:28)

    Gnębicie biedaków a MARKETY nie płacą podatków !!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie