statystyki

2013: Więcej osób będzie musiało zainstalować kasy fiskalne

autor: Magdalena Majkowska13.12.2012, 07:10; Aktualizacja: 13.12.2012, 08:11
  • Wyślij
  • Drukuj
Kasa fiskalna

Kasa fiskalnaźródło: ShutterStock

Część sprzedawców straci w przyszłym roku prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Powodem są nowe przepisy, które ujednolicą limit obrotów uprawniający do zwolnienia z ewidencji sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych.

reklama


reklama


W 2013 roku zarówno podatnicy kontynuujący, jak i rozpoczynający sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych będą musieli używać kas fiskalnych, gdy ich obroty przekroczą 20 tys. zł.

Dotychczas przedsiębiorcy kontynuujący działalność stosowali limit 40 tys. zł. Ponadto nowe firmy będą określały limit 20 tys. zł w proporcji do okresu prowadzenia działalności objętej obowiązkiem posiadania kas. Do tej pory kwota ta miała zastosowanie bez względu na to, czy podatnik rozpoczynał sprzedaż w styczniu, czy np. w listopadzie. Zmiany wynikają z rozporządzenia ministra finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które zostało już opublikowane (Dz.U. z 11 grudnia, poz. 1382). Zastąpi ono obecne przepisy z 26 lipca 2010 r.

Nowe rozporządzenie w większości utrzymuje dotychczasowy katalog zwolnień przedmiotowych z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wyjątkiem są szkoły jazdy, które objęte zostaną obowiązkiem zakupu kas.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2013 r. Podatnicy, którzy korzystali ze zwolnienia do dnia wejścia w życie rozporządzenia oraz nie będą mieli do tego prawa na podstawie nowych regulacji, zostaną zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kas od 1 marca 2013 r. Dotyczy to m.in. sprzedawców, którzy w 2012 r. przekroczyli obrót 20 tys. zł, ale nie przekroczyli 40 tys. zł.

Podatnicy korzystający do tej pory ze zwolnienia, którzy stracą do niego prawo, będą musieli stosować kasy od 1 marca 2013 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • księgowy(2012-12-14 08:02) Odpowiedz 00

    Szanowni Państwo
    Żadne limity, żadne śmieszne decyzje, martwy przepis.
    Do momentu "zainstalowania kasy fiskalnej" KAŻDY POWINIEN MIEĆ OBOWIĄZEK wystawienia pokwitowania sprzedaży. Taki obowiązek już jest ale nikt go egzekwuje. Dopiero wtedy na podstawie obrotu/sprzedaży ustalony zostanie dzień zainstalowania jak wyżej. Nic się nie zmienia. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być opcja obowiązku instalacji kasy po roku działalności. Bez wyjątku.

  • ?(2012-12-14 18:32) Odpowiedz 00

    Szczególnie u prywatnych dentystów i fryzjerek

  • 11(2012-12-14 21:46) Odpowiedz 00

    Zwrot chociażby10% wPIT z prywatnych gabinetów wystarczy na uszczelnienie tej formy opodatkowania Każdy emeryt rencista czy inny chory o taki paragon poprosi aby otrzymać zwrot ,,,PROSTE

  • donald(2012-12-14 06:39) Odpowiedz 00

    Tylko ten naczelny księgowy musi rozwiązać temat jak zalożyć liczniki prostytutkom .

  • Maryśka25(2012-12-13 12:11) Odpowiedz 00

    Gabinety stomatologiczne przynajmniej większość ma kasy fiskalne, a Ci co nie mają pozwalają im na to przepisy pytanie do Roskowskiego.

  • nigdy......(2012-12-13 11:35) Odpowiedz 00

    jak zwykle ...strach -"herosów gabinetowych" nie pozwala na kontrolowanie w/w zawodów, w zakresie przestrzegania , (nie)prawidłowości w instalowaniu kas fiskalnych.

  • ja(2013-01-08 16:56) Odpowiedz 00

    chore chore chore... nawet cieszył fakt że wreszcie zniknie szara strefa, a tu MF funduje prezent właśnie tej szarej zafajdanej strefie która tak zaniża dochody ciągle do 20 tyś haha, biorąc na lewo od producentów zresztą bezpośrednio,a nie z hurtowni towar bez faktur na potwornie duże kwoty, a później stoją tacy na bazarach i bezkarnie sprzedają ten towar z wózków z ziemi nawet spożywkę a za nimi rosną potworne hałdy pustych skrzynek, pudeł itp i śmieją się z nas bo mogą sobie pozwolić na drakońskie obniżki cen detalicznych, no bo jak nie jak do cholery nic ich nie obowiązuje, podatek? jaki podatek od takich,,, zastanówcie się co robicie,,, dlaczego dajecie im jeszcze tak długi czas na to aby w końcu i oni musieli posiadać kasy od 1 marca jak ci co mieszczą się w przedziale pomiędzy 20 a 40 tyś. Toż to porażka całkowita, przyjrzyjcie się lepiej jakimi furami jeżdżą i jak mieszkają, żenada, zawsze ten uczciwszy po dupie dostanie, a taka wesz całe życie będzie was wodzić za głupi kinol, bo nawet jak go złapiecie bez dokumentów to władujecie im durne 150 zł itd itd Klękajcie narody - kto tam na tej górze w końcu głową ruszy... obrzydzenie i wstręt pozostaje, nic więcej,,, nakręcajcie dalej tą chorą konkurencję i niech szara strefa kwitnie dalej grając wam nie powiem głośno co na nosie !!!

  • Franek(2012-12-16 20:06) Odpowiedz 00

    Wszyscy kasy fiskalne!!! nawet na rynku z warzywami!!! Tam gdzie dajesz jakiekolwiek pieniądze powinieneś dostać pokwitowanie!!!

  • Karol(2012-12-15 11:43) Odpowiedz 00

    Wprowadzić ulgę podatkową w PIT za leczenie prywatne (jak było kilka lat temu) i nie będzie problemu o kasy fiskalne. Wówczas decydenci zobaczyliby ile zarabiają lekarze.

  • ktoś(2013-02-18 18:13) Odpowiedz 00

    ... od 1 marca każdy musi je mieć, ja jestem w takiej sytuacji... najlepsze jest to że nie ma żadnych kas fiskalnych do kupienia już w miesiącu lutym( a żadnch bubli kupwać nie chcę).Urzędy umywaj ręce... nie masz to płać kary

  • podatnik(2013-01-12 18:13) Odpowiedz 00

    niedługo bedzie tak, ze na drodze gdzie obvowiazuje 70 km/h za miesiasc bedzie 50 km/h i ci ktorzy jezdzili 70 tka zaplaca mandat wstecz bo sie prawo zmienilo czyli zaplaca wszyscy. Pana Rostowskiego to juz poprostu poj...o

  • sklepikarz(2013-05-20 13:06) Odpowiedz 00

    Szara strefa . To tu zaczyna się normalne życie w Polsce. Nie robi się interesów pod szyldem legalnej działalności. TO SŁUŻY TYLKO ZA PRZYKRYWKĘ. Prawda zawsze jest na drugim planie!. Jeśli ktoś marzy o uczciwej działalności, za dużo oglądał HIMENA. Gdyby nie szara strefa moje dzieci nie miałby dzisiaj co jeść!!

  • zka(2013-01-07 14:44) Odpowiedz 00

    Mam małe rożno.W jednym tygodniu 3 razy kontrolowano czy wydaję paragony klientom.Ile razy kontrolowano stomatologów czy wybijają na kasie paragony?

  • Informer(2012-12-17 14:33) Odpowiedz 00

    Od 1 marca dla tych, którzy przekroczyli 20 tys. w 2012 r.

  • Rencista(2012-12-17 10:32) Odpowiedz 00

    Wynajmują u mnie w domu pokój "dziewczynki" w wieku 19-24 lata. Powiedziały mnie prawdę. Ich zarobki miesięczne bez podatku oscylują w granicach 12 - 17 tysięcy złotych.
    Co Pan na to, Panie ministrze Rostowski?
    Należy opodatkować natychmiast wszystkie prostytutki, adwokatów i lekarzy wprowadzając kasy fiskalne.

  • obserwator(2012-12-17 16:17) Odpowiedz 00

    Wezcie sie za prawnikow nie oszukujcie porzadnych ludzi...kasy FISKALNE i basta

  • Adam(2013-01-03 23:01) Odpowiedz 00

    Rencista
    bierz przykład z dziewczynek i zarabiaj

  • Zarlee(2012-12-14 11:12) Odpowiedz 00

    Ludzie, bierzcie paragony od lekarzy w gabinetach. Jak poprosicie do dadzą.

  • gość(2012-12-27 21:26) Odpowiedz 00

    Ja likwiduje działalność i kasy nie kupię

  • pablo(2012-12-13 12:57) Odpowiedz 00

    Z lekarzami sprawa jest prosta - jak jest kontrakt z NFZ to nie liczy się on do limitu rocznego a całkiem prywatne gabinety z reguły mają kasy. Zawsze też można poprosić o rachunek, który lekarz ma obowiązek wystawić. Czasem mam wrażenie, że komentujący potrafią jedynie komentować, a poza portalem..; osobiście prowadzę księgowość gabinetu dentystycznego i rozliczam 1 rachunek na pół roku. Chcesz pokwitowanie? Poproś o rachunek.