statystyki

Każda transakcja powyżej 1000 zł podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych

autor: Joanna Nowicka13.11.2012, 07:14; Aktualizacja: 13.11.2012, 09:00
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy zapłacić nie tylko przy zakupie od osób prywatnych samochodów i motocykli. Prawie każdy, kto kupi towar (rzecz ruchomą) za ponad 1000 zł (np. komplet opon zimowych na portalu aukcyjnym) od osoby prywatnej, musi złożyć deklarację PCC-3 i opłacić od tej transakcji podatek w wysokości 2 proc.

reklama


reklama


Trzeba to zrobić w ciągu 2 tygodni od daty zakupu – w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania kupującego (osobiście, za pośrednictwem poczty lub internetu).

Takie obowiązki nakładają na kupującego przepisy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 9 pkt 6, art. 10, art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm.).

Od PCC zwolnione są osoby niepełnosprawne, nabywające na potrzeby własne m.in. sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe (art. 8 pkt 6 ustawy o PCC).

Osoba, która w wymaganym przepisami terminie nie uiściła PCC, powinna zrobić to jak najszybciej – złożyć deklarację PCC-3 (wraz z kopią umowy kupna/sprzedaży, może to być np. wydruk z aukcji) i wpłacić podatek wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. Aby uniknąć ewentualnych sankcji karnych skarbowych, warto też od razu wyrazić oddzielnym pismem tzw. czynny żal. W piśmie tym, skierowanym do naczelnika właściwego urzędu skarbowego, należy poinformować – przywołując podstawę, tj. art. 16 kodeksu karnego skarbowego – o niezłożeniu w terminie deklaracji PCC-3 od umowy kupna/sprzedaży określonych rzeczy ruchomych i o nieuiszczeniu w tym terminie należnego podatku. Jednocześnie należy wskazać, że podatek ten (wraz z odsetkami) jest regulowany wraz ze złożeniem zawiadomienia.

Sprzedający (osoba prywatna) z kolei nie zapłaci od takiej transakcji podatku dochodowego, jeżeli zbywaną rzecz posiada dłużej niż pół roku (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT; t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • bb(2014-05-23 17:41) Odpowiedz 40

    Kupiłem od sąsiada telewizor za 1000zł opłaciłem podatek, jednak telewizor mi się nie spodobał ,postanowiłem oddać go sąsiadowi i domagam się zwrotu podatku wraz z odsetkami !!! Jak prawo to prawo, a nie tylko w jedna stronę ma działać.

  • Piotr(2012-11-13 20:14) Odpowiedz 10

    nic już nie uratuje tego kraju, oni wszyscy oszaleli.

  • Marek(2012-11-17 14:29) Odpowiedz 10

    PORA NA ZMIANĘ USTAWY Z 2000roku nie cofajmy się do tyłu trzeba iść z postepem Podatek od renty,emerytury ciekawe jestesmy w Uni czy w innych państwach tez płacą podatek który przez całe życie był juz raz potrącany przy pensjach jakie otrzymywaliśmy Podatek od podatku Za co i dla kogo ?

  • Grzegorz(2012-11-17 14:26) Odpowiedz 10

    Co nie kupujemy to płacimy podatek i jescze jeden za fryko chce Państwo Ludzie co Wy z nami robicie Nie dobija się koni Sami płacie za wszystko,zrezygnujcie z diet ,przywilei,raz na dwanascie miesięcy z poborów w sejmie na rzecz emerytów czy najbiedniejszych rencistów Są ludzie którzy mają rentę socjalną 360złotych i są inwalidami I grupy otrzymuja 160 zł jak oni mają żyć i za co kto się o nich martwi !

  • piggi(2012-11-13 12:35) Odpowiedz 10

    należy więc kupić np. opony nie w komplecie, a oddzielnie. zamiast płacić 1200, zapłacimy 2 x 600, 4 x 300, itp.

  • Jasiek24(2012-11-14 14:24) Odpowiedz 00

    Przeanalizowałem treść ustawy o PCC i jestem zdania że zakup pralki lub lodówki w zwykłym sklepie (bez internetu) też podlega PCC.
    Faktura czy paragon nie zwalniają z PCC.
    Obowiązek podatkowy spoczywa na kupującym rzeczy ruchome.
    Termin zapłaty podatku to 2 tygodnie od daty zakupu.
    Nawiasem mówiąc wszystkie podatki to haracz i PCC niczym się nie wyróżnia.
    Ustawa jest z 2000r i nie rządził wtedy Tusk.

  • 12(2013-04-29 08:30) Odpowiedz 01

    Bandyckie ******

  • bruner(2014-08-27 23:54) Odpowiedz 00

    od srania też podatek?

  • 4258(2014-08-30 14:24) Odpowiedz 00

    nie zapłacę ani grosza tym... !

  • ja(2014-08-30 14:21) Odpowiedz 00

    chyba was poj...ło !

  • Guest(2013-04-23 00:46) Odpowiedz 00

    dodaję do ww wypowiedzi: "...nie jest podstawne.."

  • Guest(2013-04-23 00:44) Odpowiedz 00

    To, że haracz to jedno, ajest jeszcze jedna istotna kwestia: odprowadzanie podatku PCC w przypadku zakupu jakiejkolwiek rzeczy, nawet za kwotę ponad 1000PLN, gdy choćby jedna ze stron jest płatnikiem podatku VAT. A tak się właśnie dzieje, gdy zakupuje się w sklepach stacjonarnych czy internetowych - podatek jest juz wliczony w cenę towaru a nazywa się VAT (od wartości dodanej). Gdy kupujesz od osoby fizycznej nie będącej płatnikiem VAT wówczas PCC się należy zgodnie z tabelką. Łatwo poznać - płatnik wystawi fakturę - nawet za przedmiot używany. Pozdro!

  • M.J.(2012-11-27 11:01) Odpowiedz 00

    Do Marka: Pieniądze, które wpłacamy do FUS/składki emerytalno-rentowe/ NIE SĄ OPODATKOWANE. Najpierw odliczana jest składka, potem naliczany PIT/CIT. Pozdrawiam.

  • Marek(2012-11-21 08:18) Odpowiedz 00

    w tytule arykułu nalezy napisać ,że dotyczy zakupu od osób fizycznych !

  • m(2012-11-13 08:28) Odpowiedz 00

    co za bezsens, ktoś to sprawdza?

  • aaa(2012-11-13 08:16) Odpowiedz 00

    Tyle to my wiemy... Nie wiemy natomiast po co jest jeszcze ten PCC, a jeśli już musi być, to dlaczego od lat nie podniesiono śmiesznie niskich progów (1000 przy umowie sprzedaży, albo 5000 w ciągu 3 lat przy prywatnych pożyczkach)

  • motorniczy(2012-11-14 17:03) Odpowiedz 00

    zarobiłem na auto, zaplacilem podatek, kupiłem auto, zaplaciłem VAT w jego cenie, sprzedaje auto po roku i mam sie cieszyć, ze nie muszę płacic podatku od zysku/wzbogacenia? Jeśli auto by zyskało przez ten rok na wartości to podatek od zysku ok, ale przeciez po roku nowe auto zawsze traci na wartości, niech mi wiec sprawiedliwe państwo zwróci choc za VAT z mej straty. Od szaraków władza dusi każdy grosz, a korporacjom, wielkim firmom, milionerom klania się w pas i sama zwalnia z danin państwowych...

  • Assasyn(2012-11-14 19:08) Odpowiedz 00

    No to granaty w rękę i wjazd na wiejską oraz pałac prezydencki

  • autor(2012-11-14 10:36) Odpowiedz 00

    co to za sraczku???

  • ant(2012-11-13 20:17) Odpowiedz 00

    Zamiast nas uświadamiać, że powinniśmy płacić ten haracz, trzeba raczej pisać, co zrobić, żeby PCC znieść, a nawet na łamach "GP" była już publikowana krytyka tego podatku i prezentowane poglady, że taka danina spełniła już swoją rolę i powinna zostać zniesiona, choćby dlatego, że jego sciągalność jest wątpliwa i właściwie tylko od sprzedazy auta da się wyegzekwować. Ten wątek warto kontynuować! PCC obecnie tylko zbytecznie komplikuje i tak diabelsko zagmatwany system podatkowy. Napiszcie lepiej co zrobić, żeby PCC przepadł jak kamfora, bo że trzeba płacić co do zasady, od sprzedaży opon za 1200 zł. to wiadomo, tylko nie wiadomo po co nam to.