statystyki

Dostawca będzie mógł wystawić jedną, zbiorczą fakturę na miesiąc

autor: Łukasz Zalewski12.11.2012, 07:15; Aktualizacja: 12.11.2012, 10:43
Faktura

Fakturaźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2013 r. podatnicy będą mogli wystawiać jedną fakturę na koniec miesiąca, która będzie dokumentowała wszystkie transakcje z danym kontrahentem.

Reklama


Reklama


Zmiana wynika z par. 1 pkt 7 projektowanego rozporządzenia ministra finansów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie m.in. wystawiania faktur. W dalszym ciągu podstawową zasadą będzie obowiązek wystawiania faktur nie później niż 7. dnia od wydania towaru lub wykonania usługi. Jednak zgodnie z powyższym przepisem faktura może dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, jeżeli zostanie wystawiona nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę. Renata Kotecka, lider zespołu analityków biznesowych Sage, zwraca uwagę, że obecnie jest to możliwe jedynie w przypadku usług ciągłych. Po nowelizacji rozporządzenia możliwość wystawienia jednej faktury będzie dotyczyła wszystkich dostaw i usług. Wpłynie to na zmniejszenie obowiązków ewidencyjnych.

– Mniej dokumentów w ewidencji księgowej ułatwia weryfikację tej ewidencji. Przy małej liczbie dokumentów łatwiej wykryć ewentualne pomyłki – tłumaczy Renata Kotecka.

Ekspert wskazuje jednak, że aby skorzystać z tej zmiany, nie wystarczy jedynie zaktualizować oprogramowanie do fakturowania. Konieczne jest również wprowadzenie zmian w całym modelu obsługi klienta stosowanym przez przedsiębiorstwo. Najbardziej naturalnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy z kontrahentem, w której zostaną określone kwestie bieżących płatności oraz zasad fakturowania.

- Takie rozwiązanie z jednej strony pozwoli uniknąć nadmiernej biurokracji (umowa jest jedna), a z drugiej ewentualnych sporów dotyczących terminu wymagalności należności – uważa nasza rozmówczyni. Innym rozwiązaniem może być wystawianie na bieżąco dokumentów pro forma, stanowiących wezwanie do zapłaty po każdej transakcji, które potem będą sumowane na fakturze miesięcznej. To rozwiązanie – jak mówi ekspert Sage – nie zmniejszy jednak liczby generowanych dokumentów, co spowoduje, że przedsiębiorstwo nie odniesie korzyści ze zmiany rozporządzenia.

Renata Kotecka przypomina też, że obecnie faktura spełnia dwie funkcje: podatkową oraz wezwania do zapłaty. Na jej podstawie regulujemy podatek oraz otrzymujemy należność od kontrahenta. Jeśli faktura nadal miałaby pełnić obie funkcje, oznaczałoby to odroczenie płatności nawet o miesiąc. Zdaniem naszej rozmówczyni wiele firm nie może sobie obecnie na to pozwolić.

KOMENTARZ EKSPERTA

Renata Kotecka, lider zespołu analityków biznesowych Sage

To bardzo korzystna zmiana dla przedsiębiorców, szczególnie realizujących regularne i częste dostawy na rzecz kontrahentów, np. piekarzy, cukierników, firm cateringowych dostarczających posiłki regeneracyjne na budowy lub do firm produkcyjnych.

Możliwość wystawienia jednej faktury miesięcznie zamiast kilkudziesięciu, w skali całego roku, może przynieść realne oszczędności: znacząco mniejsze wydatki na papier, tusz, przesyłki pocztowe, koszty archiwizacji etc.

Partner cyklu


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • koko(2012-11-12 09:12) Odpowiedz 00

  Tego nie cierpią księgowe !

 • księgowa(2012-11-13 13:48) Odpowiedz 00

  Ale to już było.

 • ccc(2012-11-16 11:38) Odpowiedz 00

  ale mi nowość... wystarczy przez cały miesiąc wystawiać WZ i na koniec zbiorczą fakturę i wychodzi na to samo... podatki by obniżyli, znieśli durne procedury uzyskiwania koncesji i zezwoleń, uprościli zasady rozliczania z US, czy ZUS, a nie mydlą oczy pseudo ułatwieniami, nie zmieniającymi nic z punktu widzenia przedsiębiorcy...

 • satanowski @ onet.pl(2012-11-30 16:03) Odpowiedz 00

  Ale rewolucja, oby ustawodawca nie doznał ruptury mózgu, a co z VAT od niezapłaconych faktur?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama