statystyki

Klienci donoszą do fiskusa na lekarzy i prawników

autor: Ewa Matyszewska01.06.2012, 07:24; Aktualizacja: 01.06.2012, 08:14
Kontrola podatkowa

Kontrola podatkowaźródło: ShutterStock

Klienci gabinetów lekarskich i kancelarii prawnych nie tolerują braku kas rejestrujących i paragonów i wysyłają w tej sprawie donosy do skarbówki. Tymczasem urzędy skarbowe w latach 2011-2012 przeprowadziły zaledwie 218 kontroli w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych. To niewiele, biorąc pod uwagę, że tylko w 2011 r. wszystkich kontroli podatkowych było ponad 77 tysięcy.

reklama


reklama


Kontrolę tych dwóch branż prowokują sami klienci. Złożyli oni do skarbówki 166 donosów na medyków i adwokatów. To wyniki sondy DGP przeprowadzonej we wszystkich 16 izbach skarbowych.

Obowiązkowa kasa

Od 1 maja 2011 r. lekarze i prawnicy muszą używać kas fiskalnych, jeśli prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych. Ewidencja taka jest obowiązkowa, jeśli poziom obrotów lekarza bądź prawnika przekroczy 20 tys. zł (w przypadku nowej działalności gospodarczej) lub 40 tys. zł (jeśli firma jest kontynuowana). Oczywiście możliwe jest korzystanie ze zwolnień w stosowaniu kas, np. jeśli przedsiębiorca wystawia faktury czy płatność odbywa się tylko w formie bezgotówkowej.

W związku z tym – jak podkreśla Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy – lekarze i prawnicy są w gronie podatników, którzy są sprawdzani pod kątem wywiązywania się ze swoich obowiązków przez administrację skarbową.

Podmioty do kontroli podatkowych typowane są przez naczelników urzędów skarbowych na podstawie prowadzonych analiz i oceny ryzyka wystąpienia nieprawidłowości.

– Oznacza to, że kontrolowane są przede wszystkim te podmioty, gdzie występuje najwyższe prawdopodobieństwo unikania opodatkowania – zastrzega Maciej Cichański.

Lupa urzędnika

Wszyscy nasi rozmówcy z izb skarbowych zgodnie podkreślali, że weryfikacja poprawności ewidencjonowanych obrotów za pośrednictwem kas fiskalnych prowadzona jest w stosunku do wszystkich podmiotów zobowiązanych do posiadania tego typu urządzeń.

Anna Raca z Izby Skarbowej w Szczecinie zwraca uwagę, że niejednokrotnie zdarza się, że lekarz lub prawnik nie stosują kasy fiskalnej, bo kwota obrotów nie wskazuje jednoznacznie, czy podatnik powinien stosować kasę czy nie. Podatnik może świadczyć usługi głównie bądź wyłącznie na rzecz innych podmiotów niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (np. umowy na obsługę prawną klienta instytucjonalnego, umowy z NFZ itp.), a wówczas nie jest obowiązany prowadzić ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas.

A ile kontroli u lekarzy i prawników urzędnicy przeprowadzili? Z tym jest różnie w zależności od regionu kraju. Najwięcej w latach 2011 – 2012 odbyło się ich w woj. śląskim – 45. Na drugim miejscu jest woj. kujawsko-pomorskie – 37. Trzecie miejsce przypadło dla woj. łódzkiego z liczbą kontroli na poziomie 31.

Nie oznacza to jednak, że w pozostałych regionach lekarze i prawnicy mogą spać spokojnie. Z informacji Ewy Szkodzińskiej z Izby Skarbowej w Warszawie wynika, że urzędy skarbowe woj. mazowieckiego na bieżąco analizują deklaracje podatkowe lekarzy i prawników pod kątem wystąpienia obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kas. Na podstawie tych analiz przeprowadzane są czynności sprawdzające. Przykładowo w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Bemowo w 2012 r. urzędnicy przeprowadzili 1086 czynności sprawdzających w celu ustalenia prawidłowości ewidencjonowania obrotów w kasach w omawianych branżach.

– Czynności sprawdzające nie potwierdziły konieczności przeprowadzenia kontroli podatkowych u tych podmiotów, skutkiem czego w woj. mazowieckim w 2011 r. przeprowadzona została tylko jedna kontrola (dotyczyła podatnika prowadzącego działalność w zakresie usług prawniczych), a w 2012 r. takich kontroli jeszcze nie było – argumentuje Ewa Szkodzińska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Kika(2014-02-28 22:51) Odpowiedz 00

    Kiedy kasy fiskalne będą w parafiach katolickich? Dlaczego klechy nie płacą podatków tak jak każdy obywatel tego kraju? Dlaczego klechy otrzymują miliardy z naszych podatków? Co robią kontrole z urzędów skarbowych?To że jakiś idiota podpisał konkordat, nie znaczy, że mogą być ponad prawem!

  • GAZETA POLSKA , -pl(2012-06-02 08:13) Odpowiedz 00

    GAZETA POLSKA , PL -wejdz teraz na strone i zobacz filmowe zapisy wydarzen,ktorych nie pokaza zadne media masowego razenia PO mozgach.Przekonaj sie sam (a),warto dla swojej przyszlosci.

  • nikt(2012-06-01 13:28) Odpowiedz 00

    Realia
    Poprosisz o rachunek prawnika to się możesz w tyłek pocałować z wygraną. Nie jeden, lekarz jak w łapę nie dostanie to robić nie chce, nic nie mówiąc o wystawianiu rachunków za robotę.

    Kontrole bezprawia urzędników, sędziów, prokuratorów, adwokatów, lekarzy powinny być codziennością, kasy obowiązkowe. Kary powinny zaczynać się dla tej grupy od 0,5mln wzwyż. Ponadto kontrolą powinny być też obięte osoby z rodziny, bo na nich często pieniądze są opisane.

    Znam sędziów którzy swe majątki piorą lepiej, trzymają na kontach osób z poza rodziny, docelowo mają notarialnie spisane testamenty za życia. Potem stara babka z wioski, nagle przepisuje kilka mln sędziemu i wszystko jest zgodne z prawem. Taka sytuacja gdzie kwota darowizny albp spadku, nie byłaby pokryta jawnymi dochodami powinna być traktowana, jako pranie brudnych pieniędzy.

    Sędzia, prokurator, prawnik, lekarz, dostają spadek kontrola powinna być gruntowna, bo tak często piorą swoje ogromne brudne pieniądze.

    Łapówki powinny być tak samo karane, oraz przekręty w urzędach.

  • john_bravo(2012-06-01 15:10) Odpowiedz 00

    Powiedzmy szczerze, dlaczego klienci adwokatów i lekarzy donoszą na nich. Bo to nasza polska mentalność: sam mam źle to dlaczego ktoś inny ma mieć lepiej. Sam nie nie dorobiłem więc inny niech też ma ch...o! Kochani rodacy.Jakie to swojskie.

  • @(2012-06-01 14:45) Odpowiedz 00

    Byłam kilka dni temu w Knurowie u okulistki w Niepublicznym Zakładzie i pani doktor Izabela ***** skasowała mnie 50 zł i nie dała ani paragonu ani nie założyła mi kartoteki.
    W taj przychodni pani ma dwa dni w tygodniu w innym gabinecie optycznym ,do tego w swoim prywatnym gabinecie i jeszcze 1/2 etatu w przychodni przy ulicy Dworcowej.
    To prawda że ma gonitwę i cały czas jest w pracy ale tak bez paragonów i bez podatków to aż miło iść do pracy.
    Jak by nie patrzyć to 23 % zostaje w kieszeni.

  • kontra(2012-06-01 15:08) Odpowiedz 00

    Ale brednie. Kasa fiskalna niczego nie zapewni bo lekarz czy prawnik kwot od zaufanego klienta i tak nie zarejestruje ale jak widac zazdrośc jest wszech obecna a ja watpię w to ze to są klienci.

  • mieszkanka Kielc(2012-06-01 19:29) Odpowiedz 00

    Ja spotkałam , u gastrologa Pana dr Bartosza w Kielcach . Otrzymałam pokwitowanie z kasy za opłacona wizytę.

  • tak i siak(2012-06-02 07:26) Odpowiedz 00

    ble, ble, ble

  • EMERYT(2012-06-01 21:32) Odpowiedz 00

    Od kilku lat żona walczy z rakiem piersi. Musi przechodzić również badania ginekologiczne. I nigdy nie zdarzyło się aby ginekolog wydał jakiekolwiek pokwitowanie za żądaną i pobraną kasę - a ma również kontrakt z NFZ. Zawsze mówi, że na NFZ limity już skończyły się na początku roku. Osobiście korzystałem z porad prawnych prywatnej Kancelarii Prawnej i pieniądze szły z ,,rączki do rączki" a o pokwitowaniu nie było co marzyć, bo stawka rośnie podwójnie. W tych zawodach winno być obowiązkowe prowadzenie kasy fiskalnej zaraz po pierwszym roku prowadzenia działalności usługowej - gospodarczej . A podatek to już inna sprawa - powyżej jakiej sumy ma być opodatkowanie. I nie było by problemu z paragonami. OBOWIĄZEK TO OBOWIĄZEK!!! A gdzie HONOR...!!!?

  • jacek(2012-06-01 21:50) Odpowiedz 00

    Halo M.Coś tu mydlisz ludziom oczy.Lekarz na umowy z NFZ, ALE NIEMAL KAŻDY SPECJALISTA prowadzi praktykę prywatną , wystarczy 3 godź. tygodniowo a za 15 min. jest od 80 - 300zł bo tak biorą, podobnie z prawnikami za porady i sprawy w których nie występują.
    Skarbówka boi się ruszać te mafie, a za 5zł przeciętnego gonią przecietnego aż do śmieszności , to źle wróży, a kler to co, następne państwo w państwie.Wyjątkowo żałosny jest efekt naszej transformacji dla przeciętnego obywatela tego kraju.

  • GooZieC(2012-06-02 08:31) Odpowiedz 00

    Na 34 komentarze, jeden albo dwa normalne, reszta w stylu "pies ogrodnika". Czemu nie buntujecie się, by wasze podatki były mniejsze tylko chcecie żeby dołożono innym. Opamiętajcie się - nie skaczmy sobie do gardeł.

  • Stala czytelniczka waszego portalu. Joanna(2012-06-02 10:37) Odpowiedz 00

    Zapomniano tutaj o bardzo ważnej grupie ludzi, którzy robią to samo czyli chowają na dziko gotówkę prosto do kieszeni! Chodzi mi o księży którzy biorą np. pieniądze za rezerwacje miejsc na cmentarzach do pochowku. Żądają oni tylko i wyłącznie gotówki nie przyjmują ani czeków ani kart bankowych ani przelewów na moje zapytanie jaki jest ich numer konta bankowego odpowiedzią był szeroki uśmiech księdza cytuje: " My nie posiadamy żadnych kont bankowych". A gdzie są podatki dla państwa? A gdzie jest opłacany VAT? Obserwując ten proceder mam wrażenie ze zamieszkuje jedna z republik bananowych w Afryce! a nie państwo w środkowej europie będącej członkiem Unii Europejskiej od lat. Państwo które pretenduje być państwem nowoczesnym doganiającym państwa zachodniej europy. Jak dotychczas, nie słyszałam o jakiejkolwiek kontroli fiskalnej u tej kasty ludzi.

  • ha ha ha(2012-06-01 11:35) Odpowiedz 00

    ludzie po co te emocje - tak było, jest i będzie - pora sie do tego przyzwyczaić. Macie dokładnie to, co wybieraliście - teraz się dziwicie i buntujecie ???

  • Czerwony Kmer(2012-06-02 13:26) Odpowiedz 00

    GooZieC czemu się dziwisz? Przecie to nasz narodowy charakterek trafnie oddany tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=V2sedTLIRWU

  • RTyszard/1945 Olsztyn(2012-06-02 14:08) Odpowiedz 00

    Przęciętny Polak jak by wiedział co podpisywała Suchocka z klerem t/z konkordat i na jaki warunkach to w prawdziwym państwie demokratyczny ta pani poszła by pod trybunał stanu przy niej piękna Julia białoruska to pryszcz na małym palcu, i co dozgonnie siedzi za ten przekręt stulecia w Watykanie i nikt jej nie ruszy a tam poszły i idą miliardy zł.co roku i co i nic wyciska się soki z normalnych obywateli ktoś za tem przekręt musi płacić, wtyd dla rządzących obojętnie kto tam siedzi na pałacach że my Polacy czy to pracujący czy emeryci mają takie nędzne pieniądze ale sami się potrafili urządzić szybko i sprawnie badziewie pseudopolityczne ale to wszyscy bez wyjątku.

  • Joanna(2012-06-02 19:00) Odpowiedz 00

    Zapomniano tutaj o bardzo ważnej grupie ludzi, którzy robią to samo czyli chowają na dziko gotówkę prosto do kieszeni! Chodzi mi o księży którzy biorą np. pieniądze za rezerwacje miejsc na cmentarzach do pochowku. Żądają oni tylko i wyłącznie gotówki nie przyjmują ani czeków ani kart bankowych ani przelewów na moje zapytanie jaki jest ich numer konta bankowego odpowiedzią był szeroki uśmiech księdza cytuje: " My nie posiadamy żadnych kont bankowych". A gdzie są podatki dla państwa? A gdzie jest opłacany VAT? Obserwując ten proceder mam wrażenie ze zamieszkuje jedna z republik bananowych w Afryce! a nie państwo w środkowej europie będącej członkiem Unii Europejskiej od lat. Państwo które pretenduje być państwem nowoczesnym doganiającym państwa zachodniej europy. Jak dotychczas, nie słyszałam o jakiejkolwiek kontroli fiskalnej u tej kasty ludzi.

  • tukomatoł(2012-06-02 23:08) Odpowiedz 00

    A nam każą pracować do 67 roku życia

  • Obywatel(2012-06-03 12:28) Odpowiedz 00

    Żaden lekarz do którego chodzę w prywatnym gabinecie nie ma kasy fiskalnej. W Polsce tak można.

  • podatnik(2012-06-03 22:30) Odpowiedz 00

    dziwne zarabiasz 21zl i od tego musisz odprowadzić podatek a inni tego nie muszą robić , taka to sprawiedliwość w wydaniu PO-borców