Od momentu zmiany rezydencji w Polsce osiąga jedynie dochody z prywatnego najmu nieruchomości położonej na terytorium RP. Czy podatnik, który zmienił rezydencję podatkową, może nadal korzystać z tej ulgi?

Od 1 stycznia 2007 r. ulga odsetkowa funkcjonuje wyłącznie na zasadzie praw nabytych, a to oznacza, że mogą z niej korzystać podatnicy, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt o jakim mowa w art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Chodzi o kredyt na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej wymienionej w tym przepisie (np. budowę domu) udzielony podatnikowi podlegającemu w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, ponieważ w momencie udzielenia kredytu podatnik podlegał w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, późniejsza zmiana rezydencji nie pozbawia go prawa do kontynuowania odliczeń w ramach ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych.

Podstawa prawna

Art. 26b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 3 kwietnia 2012 r., poz. 361; w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.).