Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że z prawa do odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego mogą skorzystać także ci podatnicy, którzy nabyli nieruchomość w stanie surowym. Organy podatkowe nie mają racji, uważając, że odliczenie przysługuje tylko w sytuacji, kiedy budowa została zakończona, a budynek lub lokal oddane do użytkowania.
Sprawa dotyczyła małżeństwa, któremu urząd skarbowy zakwestionował rozliczenie PIT za 2009 r. Urząd zarzucił, że podatnicy niesłusznie odliczyli od dochodu spłacane odsetki kredytowe. Według naczelnika nie mogli tego zrobić, ponieważ zakupili ze środków kredytowych grunt wraz z rozpoczętą budową. Nieruchomość była w stanie surowym zamkniętym z wykończeniem wnętrz, bez części zewnętrznej. W przekonaniu urzędu tego rodzaju inwestycja nie została objęta ulgą.
Małżeństwo nie zgodziło się z tą decyzją, ale izba skarbowa nie uwzględniła ich odwołania. Podatnicy poszli do sądu. Twierdzili, że warunkiem skorzystania z ulgi nie jest to, aby nowo wybudowany dom był w stanie surowym zamkniętym, wykończonym lub jakimkolwiek innym.