statystyki

Przy uldze odsetkowej musi być stosowany prawidłowy kurs waluty

autor: Magdalena Majkowska10.06.2013, 07:19; Aktualizacja: 10.06.2013, 08:57
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Odsetki spłacone we frankach przelicza się według średniej ceny ogłaszanej przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania ich wpłaty.

Podatnik w 2006 r. zaciągnął kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich (CHF). Na zasadzie praw nabytych korzysta z ulgi odsetkowej w PIT. Początkowo raty wyrażone w CHF były pobierane przez bank z rachunku prowadzonego w złotych. Przeliczenie następowało automatycznie w dniu spłaty kredytu po kursie sprzedaży waluty w banku. Obecnie podatnik korzysta z możliwości spłaty zobowiązania frankami kupionymi w kantorze. W przyszłości będzie, być może, spłacał raty we franku pozyskanym ze źródeł, w przypadku których nie występuje kurs zakupu waluty (np. darowizna, nagroda). Wątpliwości podatnika dotyczą sposobu przeliczania kwot odsetek na złotówki na potrzeby ulgi odsetkowej. Jego zdaniem spłacone odsetki wyrażone w CHF należy przeliczyć na złote według kursu sprzedaży franka ogłaszanego przez NBP na dzień spłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał to stanowisko za nieprawidłowe.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane