statystyki

Przy uldze odsetkowej musi być stosowany prawidłowy kurs waluty

autor: Magdalena Majkowska10.06.2013, 07:19; Aktualizacja: 10.06.2013, 08:57
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Odsetki spłacone we frankach przelicza się według średniej ceny ogłaszanej przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania ich wpłaty.

Podatnik w 2006 r. zaciągnął kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich (CHF). Na zasadzie praw nabytych korzysta z ulgi odsetkowej w PIT. Początkowo raty wyrażone w CHF były pobierane przez bank z rachunku prowadzonego w złotych. Przeliczenie następowało automatycznie w dniu spłaty kredytu po kursie sprzedaży waluty w banku. Obecnie podatnik korzysta z możliwości spłaty zobowiązania frankami kupionymi w kantorze. W przyszłości będzie, być może, spłacał raty we franku pozyskanym ze źródeł, w przypadku których nie występuje kurs zakupu waluty (np. darowizna, nagroda). Wątpliwości podatnika dotyczą sposobu przeliczania kwot odsetek na złotówki na potrzeby ulgi odsetkowej. Jego zdaniem spłacone odsetki wyrażone w CHF należy przeliczyć na złote według kursu sprzedaży franka ogłaszanego przez NBP na dzień spłaty. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał to stanowisko za nieprawidłowe.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane