statystyki

Zawieszenie działalności obniży kartę podatkową

autor: Magdalena Majkowska09.03.2012, 08:58; Aktualizacja: 09.03.2012, 09:02

Przedsiębiorcy rozliczający drobną działalność w formie karty podatkowej tak jak inne firmy mają prawo do jej zawieszenia. Monika Jasińska, ekspert podatkowy w KPMG, tłumaczy, że jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się opłacać podatek dochodowy w formie karty, to kwota podatku nie jest uzależniona od wysokości osiąganego dochodu. Ma stałą wysokość określoną w decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

Reklama


Reklama


– Mimo to podatnik ma nadal możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – mówi Monika Jasińska.

W takiej sytuacji nie pobiera się podatku w formie karty podatkowej za cały okres zawieszenia w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia (art. 34 ust. 3 ustawy o podatku zryczałtowanym, Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 z późn. zm.), co w praktyce może skutkować brakiem podatku do zapłaty za okres zawieszenia.

– W czasie zawieszenia podatnik powinien samodzielnie obliczyć wysokość należnego zryczałtowanego podatku dochodowego, dokonując jego obniżenia – wyjaśnia Monika Jasińska.

Dodaje, że niezależnie od liczby dni w miesiącu, obniżenie podatku za miesiąc nie może przekroczyć kwoty miesięcznej należności wynikającej z decyzji urzędu skarbowego na dany rok.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama