statystyki

Oddanie gruntu w dzierżawę pozbawi ulgi w podatku od spadków i darowizn

autor: Ewa Matyszewska10.02.2012, 09:33; Aktualizacja: 10.02.2012, 10:26

Podatnik odziedziczył po zmarłej 24 listopada 2009 r. ciotce gospodarstwo rolne. Chce prowadzić to gospodarstwo przez co najmniej 5 lat od momentu jego nabycia. Grunty rolne planuje oddać w dzierżawę innym osobom. Zastanawia się, czy nie straci ulgi w podatku od spadków i darowizn.

Reklama


Reklama


Według dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w przypadku przekazania gruntu rolnego innej osobie spadkobierca traci prawo do ulgi. Zwolnienie zawarte w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.), ma charakter warunkowy. Oznacza to, że po pierwsze nabycie w drodze spadku nieruchomości będzie zwolnione z podatku, tylko gdy w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego nabywcy. Po drugie, to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

Prowadzenie odnosi się do czynności wykonywanej przez nabywcę osobiście. Dzierżawa natomiast jest umową, w której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówioną kwotę. W praktyce oznacza to prowadzenie gospodarstwa rolnego przez dzierżawcę, nie zaś przez nabywcę spadku.

W konsekwencji wydzierżawienie odziedziczonych przez podatnika gruntów rolnych przed upływem 5 lat od jego nabycia spowoduje obowiązek zapłacenia podatku od spadków i darowizn, ponieważ nie zostaną spełnione przesłanki do skorzystania ze zwolnienia.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 stycznia 2012 r. (nr IPTPB2/436-68/11-2/KR).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Janusz(2012-10-11 17:18) Odpowiedz 00

    Jestem na rencie,moi rodzice zmarli i odziedziczyłem gospodarstwo
    według krus-u muszę wydzierżawić gospodarstwo by nie stracić części uzupełniającej renta to mój jedyny dochód -co ze zwolnieniem podatkowym od spadku?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama