statystyki

Fiskus żąda NIP przy prywatnych rozliczeniach

autor: Ewa Matyszewska01.02.2012, 06:58; Aktualizacja: 04.02.2012, 16:54
 • Wyślij
 • Drukuj
Urząd skarbowy

Urząd skarbowyźródło: ShutterStock

Szumnie ogłaszana w ubiegłym roku likwidacja NIP dla osób fizycznych, które nie prowadzą biznesu lub nie są podatnikami VAT, miała przynieść same korzyści. Tymczasem na razie przysparza samych kłopotów. Podatnicy nie wiedzą, kiedy mają obowiązek posługiwać się NIP. A tymczasem co innego mówi oficjalnie resort finansów, a co innego przekazuje Krajowa Informacja Podatkowa (KIP).

reklamareklama


Według tej ostatniej osoba, która zarabiała na prywatnym najmie i opłacała ryczałt, w rocznym zeznaniu PIT-28 powinna podać NIP, a nie PESEL. Urzędnicy z infolinii twierdzą, że wynajmujący jest podatnikiem VAT bez względu na to, czy prowadzi firmę, czy nie. I to mimo że najem na cele mieszkaniowe jest z tego podatku zwolniony.

A co twierdzi Ministerstwo Finansów, które Krajową Informację Podatkową nadzoruje? W odpowiedzi nadesłanej DGP wyjaśnia, że co do zasady podatnik rozliczający się z prywatnego najmu w zeznaniu wpisuje PESEL. Ale od tej zasady jest duża lista wyjątków. Taka osoba musi wpisać NIP, jeśli: prowadzi działalność gospodarczą, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT (lub podlega zarejestrowaniu jako podatnik tego podatku), jest płatnikiem podatków, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub na ubezpieczenie zdrowotne.

Podobnie argumentują eksperci podatkowi. – Wynajem wykonywany poza działalnością gospodarczą nie obliguje podatników do zarejestrowania wynajmu dla celów VAT. Ustawa o VAT daje taką możliwość, jednak dopóki podatnicy nie złożą zgłoszenia rejestracyjnego, nie podlegają temu podatkowi – stwierdza Michał Dec, doradca podatkowy z KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

Co więcej, Krajowa Informacja Podatkowa informuje też, że pracownicy, którzy dorabiają po godzinach, prowadząc firmę, lub uzyskują przychody z najmu prywatnego, muszą powiadomić o tym swojego pracodawcę.

Wszystko po to, aby szef – jako płatnik – w wystawianym do końca lutego PIT-11 (informacja o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) uwzględnił właściwy identyfikator podatkowy pracownika. W opisanym przypadku powinien być to NIP, a nie PESEL.

Jeśli pracownik nie zgłosi w firmie go zatrudniającej dodatkowych źródeł przychodów, które decydują o rodzaju wpisywanego numeru, problem może mieć pracodawca. To on bowiem odpowiada za prawidłowe wypełnienie informacji podatkowych.

Gdy pracownik nie zechce podzielić się z nim swoimi prywatnymi sprawami, pracodawca nie będzie mógł prawidłowo wypełnić deklaracji podatkowej. A za błędy w informacji PIT-11 pracodawca może dostać mandat do 3 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet 30 tys. zł.

Za błędy w PIT-11 pracodawca może zapłacić karę od 3 do 30 tys. zł

Wielu podatników, którzy do wczoraj musieli rozliczyć w PIT-28 przychody osiągnięte w ubiegłym roku z prywatnego najmu, popełniło błąd w złożonym formularzu. Jako osoby fizyczne nieprowadzące firmy w poz. 1 druku wpisały PESEL. Według fiskusa powinien być to NIP. Dlaczego? Krajowa Informacja Podatkowa twierdzi, że w PIT-28 z najmem prywatnym podatnik musi wpisywać NIP, bo z punktu widzenia VAT jest on podatnikiem tego podatku. Tyle że zwolnionym z jego zapłaty.

– To jakiś absurd. Nie rozumiem zmian w NIP. Miało być prościej, a na razie sytuacja jest bardziej skomplikowana niż przed nowelizacją. Kiedyś wszędzie należało wpisać NIP. Teraz trzeba za każdym razem analizować, czy urzędnik chce NIP, czy PESEL – stwierdza pani Karolina z Krakowa w rozmowie z DGP.

Niestety to nie koniec złych wiadomości dla podatników. Według urzędników z podatkowej infolinii osoba, która zarabiała w 2011 r. na prywatnym najmie, powinna to zgłosić swojemu pracodawcy. Wszystko po to, aby pracodawca w wypełnianym dla takiej osoby PIT-11 (informacja o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) jako identyfikator podatkowy podał NIP, a nie PESEL.

Według ekspertów taka rozszerzająca interpretacja przepisów dokonana przez organy podatkowe jest nieuprawniona.

– Dla większości wynajmujących PESEL jest numerem identyfikującym dla celów rozliczenia ryczałtu i taki numer powinien zostać wskazany w deklaracji PIT-28. Osoby niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT, jak również nieprowadzące działalności gospodarczej nie są już identyfikowane na podstawie NIP – komentuje sprawę Michał Dec, doradca podatkowy z KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

Identyfikator podatkowy

Zgodnie z nowymi przepisami identyfikatorem podatkowym jest PESEL – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT. Natomiast NIP – w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu.

– Podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub będące zarejestrowanymi podatnikami VAT będą nadal posługiwać się w kontaktach z organem podatkowym NIP – wyjaśnia Ewelina Lelito, ekspert podatkowy w Deloitte.

Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy w KPMG, stwierdza, że w zeznaniu rocznym PIT-28, w rubryce 1, osoby wynajmujące poza działalnością gospodarczą nieruchomości powinny wskazywać jako swój identyfikator PESEL. W pozostałych przypadkach, podatnik ujawnia NIP. Dotyczy to np. osób prowadzących działalność w zakresie najmu nieruchomości niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

– Zmiany dotyczą też zniesienia obowiązku składania zgłoszenia identyfikacyjnego dla takich osób oraz aktualizowania danych w urzędzie skarbowym przez osoby fizyczne – przypomina Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf.

Nie będą one musiały zgłaszać kolejnych zmian związanych z danymi, które zawiera rejestr PESEL. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy adres zamieszkania osoby fizycznej jest inny niż zameldowania.

Firmy mogą mieć problem z ustaleniem identyfikatora pracowników

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 40

 • 1: wickedway z IP: 83.14.116.* (2012-02-01 08:09)

  A co pracodawcę obchodzi co robi pracownik po godzinach? Czy potem ma być 1wszy do zwolnienia bo "ma działalność to sobie poradzi, można ciąć jego etat"? Głupota do kwadratu.
  Co ciekawe, jak dzwoniłem w tej sprawie do Skarbówki to mi powiedzieli że to nie ma znaczenia czy na PIT11 poda się PESEL czy NIP bo oni te dane mają i system im to "pożeni" bez problemu i facet powiedział że żądanie przez zakłady pracy oświadczeń czy ma się zatrudnienie dodatkowe czy nie jest nadinterpretacją przepisów.
  Ponadtto PIT11 za rok 2011 ma rubrykę na PESEL i NIP pracownika - więc co za problem tak jak w latach poprzednich wpisać jedno i drugie? To też będzie błąd?

 • 2: bed z IP: 62.152.144.* (2012-02-01 08:14)

  Co obchodzi mojego pracodawcę czy ja prowadzę dodatkowo działalność gospodarczą na własny rachunek , czy nie ???. Najważniejsze jest abym wywiązywał się z obowiązków nałożonych przez pracodawcę!!!Państwo znów z" buciorami " wchodzi w moją prywatność i miesza, między innymi po to żeby pracodawca zwolnił tych, którzy swoją operatywnością, pracowitością dodatkowo dorabiają do swoich minimalnych pensji.

 • 3: dyrektor z IP: 95.51.51.* (2012-02-01 08:14)

  Może ktoś wziął kasiorę za projekt "likwidacja NIP w rozliczeniach" i tylko narobił ludziom roboty. Podobnie jest chyba z budżetem zadaniowym i innymi wynalazkami o wątpliwej przydatności, ale jest kasiora do wzięcie... no to jak jesteś ustawiony w odpowiedniej pozycji... to bierz! A że inni będą z tego mieli mnóstwo problemów i nie dostaną za to nic? Kogo to obchodzi! Jedna wielka obrzydliwość! A to już nie pierwsze "uproszczenie", które dalej gmatwa i tak zagmatwany system podatkowy i oczywiście bedą się mnożyć interpretacje, WSA będą miały co robić, bo nikt nie będzie wiedział, jak to rozumieć! Podobnie było np. z "uproszczeniem" polegającym na wprowadzeniu ryczałtu od umów do 200 zł., które dokładnie skomplikowało płatnikom życie.

 • 4: kadrowa z IP: 95.50.30.* (2012-02-01 09:10)

  Czy naprawdę w tym kraju każda ustawa, każde rozporządzenie musi mieć jakieś niedopracowania, żeby później można karać. Eksperci podatkowi i inni myśliciele mają chyba za dużo wolnego czasu i wymyślają bzdurne interpretacje. Likwidacja NIP miała być ułatwieniem, ale u nas każde ułatwienie okazuje się wielkim g... Podobnie jest z "ułatwieniami" w wydawaniu świadectw prac.

 • 5: dziki kraj z IP: 82.139.160.* (2012-02-01 09:22)

  Prawo Podatkowe w Polsce, a zwłaszcza jego interpretacja zależała, zależy i zależeć będzie od widzimisię naczelnika US.

  Bo to dziki Kraj jak mawia jeden z dobrze poinformowanych Ministrów.

  I taki pozostanie...

  choćbyśmy nie wiem ile myśleli - to My zawsze tworzymy gnioty, a nie prawo

 • 6: zmiana z IP: 83.23.113.* (2012-02-01 09:36)

  I dobrze. Niech sobie rząd wnerwia wyborców, to i tak ich ostatnia kadencja.

 • 7: tt z IP: 91.213.64.* (2012-02-01 09:38)

  Ciekawe czy to jest zgodne z ustawa o ochronie danych osobowych ? Jeżeli pracownik po godzinach cos dorabia (moze być to cos zupelnie nie zwiazanego z praca na etacie) lub wynajmuje mieszkanie legalnie (!) to przeciez nie mozna mu zabronic zachować tej informacji przed pracodawca ! Paranoja z tymi nipami ... A ja, kadrowa, olewam. Wpisuje do pitu pesel i calą kupe innych danych podatnika. Jak nie dojda po peselu, to niech zrobia uzytek z imienia nazwiska, adresu.

 • 8: Janek z IP: 212.109.132.* (2012-02-01 09:59)

  Dlaczego mój pracodawca, ma wiedzieć, że wynajmuję pokój za parę groszy miesięcznie ? Czy niedługo będę musiał informować o ilości wypróżnień ?

 • 9: Marcin z IP: 77.253.229.* (2012-02-01 10:31)

  Miało być tak pięknie, a jest jak zawsze, polski bałaganik i bylejakość

 • 10: Urzędnik z IP: 145.237.81.* (2012-02-01 10:38)

  Wcale się dziwię, że Państwo się denerwujecie. W urzędach skarbowych panuje ogromne zamieszanie związane ze zmianą ustawy o NIP. Ustawa jest niejasna, a my, pracownicy urzędów dowiadujemy się z gazet na temat tych "wspaniałych" interpretacji Min. Fin., czy KIP.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama