statystyki

Firmy chętnie korzystają z e-księgowości

autor: Łukasz Zalewski20.12.2011, 07:43; Aktualizacja: 20.12.2011, 07:50
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Usługa all inclusive, znana klientom biur podróży, to nowa oferta na rynku rozliczeń podatkowych.

Reklama


Reklama


Na rynku pojawiły się podmioty gospodarcze, które oferują usługi e-księgowości. Oznacza to, że cały proces związany z prowadzeniem rachunkowości można oddać na zewnątrz firmy

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność lub małą firmę po podpisaniu umowy będzie musiał jedynie dostarczać faktury. Całą resztą zajmie się firma InFakt, która wprowadziła usługę. Podobne oferty mają też inne biura, np. biuro Partner z Warszawy.

Przez pojęcie „e-księgowość” rozumie się jednak również programy komputerowe, które znacznie ułatwiają rozliczenia. Programy takie oferują np. iFirma, MSPbiuro.

Pierwsza grupa firm, zajmująca się księgowością i prowadząca biuro rachunkowe, które świadczą usługi kompleksowe, bierze na siebie pełną odpowiedzialność za świadczone usługi. Poza rozliczaniem może też reprezentować podatnika w kontaktach z urzędem skarbowym i ZUS.

– Podatnik korzystający z usługi all inclusive zyskuje święty spokój, bo księgowością zajmuje się biuro rachunkowe. Kurier odbiera dokumenty, a wystawianie faktur i wgląd we wszystkie dane odbywa się za pomocą aplikacji online – wyjaśnia Wiktor Sarota, prezes InFakt.pl.

Paweł Maciak z Biura Rachunkowego Partner wyjaśnia z kolei, że w e-księgowości klient przekazuje w formie skanów faktury, zapisuje je w portalu lub przesyła e-mailem.

Firmy w ramach e-księgowości prowadzą m.in. ewidencje podatkowe, w tym książkę przychodów i rozchodów, a także wypełniają i składają deklaracje podatkowe.

W obu przypadkach podatnik ma do czynienia z biurami rachunkowymi, które mają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. InFakt oraz Partner oferują też pomoc profesjonalnych księgowych.

Podatnik musi jednak pamiętać, że w razie pomyłki biura to on ponosi odpowiedzialność za swoje rozliczenia. Później może dochodzić odszkodowania od biura. Takiej możliwości nie mają natomiast osoby korzystające z programów e-księgowości.

W programie, który oferują iFirma, MSPbiura, a także InFakt, podatnik sam wszystko rozlicza. Andrzej Korbaś, właściciel MSPbiura, wyjaśnia, że jest to program obliczeniowy wspomagający samodzielne prowadzenie księgowości.

Joanna Zalewska, kierownik serwisu iFirma.pl, informuje z kolei, że podatnicy korzystający z serwisu mogą m.in. wysyłać e-faktury i e-deklaracje. Podatnik prowadzący własną firmę może więc wypełnić księgi oraz rozliczyć się z kontrahentami oraz fiskusem bez wychodzenia z domu.

– W razie jakichkolwiek wątpliwości sugerujemy, aby użytkownicy konsultowali się z biurem obsługi klienta – wyjaśnia Joanna Zalewska.

Pytana o bezpieczeństwo, odpowiada, że w ciągu 10 lat istnienia i obsłużenia tysięcy podatników żaden z nich nie zgłaszał pretensji będących wynikiem wykazania przez kontrolę aparatu skarbowego błędów w oprogramowaniu. W serwisie jest zapisanych wiele ograniczeń wynikających z przepisów prawa, co skutkuje ochroną podatnika przed popełnieniem błędu.

Podatnik, który chce skorzystać z e-księgowości, ma więc wybór. Albo może być jedynie doręczycielem faktur, albo skorzystać z programów wspomagających samodzielną księgowość.

Ile podatnik zapłaci za e-księgowość
Usługa all inclusive (InFakt) – dla prowadzących jednoosobową działalność, do 30 dokumentów miesięcznie – 149 zł miesięcznie. W ramach usługi m.in.: przesyłka kurierska, wgląd w dane online, wsparcie księgowe
Mała księgowość internetowa (iFirma) – 37,5 zł miesięcznie (przy płatności za 6 miesięcy). W ramach usługi m.in. program do fakturowania, automatyczne uzupełnianie księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji VAT, obsługa e-deklaracji.
Program wspomagający samodzielną księgowość (MSPbiuro) – abonament miesięczny za program do rozliczeń – 10 zł – lub 100 zł za rok.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Michał(2013-01-15 13:36) Odpowiedz 00

  A ja bardzo chwalę sobie usługi firmy inFakt! Polecam

 • ja2(2011-12-24 17:43) Odpowiedz 00

  InFakt co z odpowiedziami na pytania?
  czekamy, "czy to normalne" zadał ciekawe pytania - może skoro firma nabrała wody w usta, to redaktor odpowie? może redaktor tym razem postara się wierszówkę

 • ja(2011-12-20 15:01) Odpowiedz 00

  dlaczego autor nie wspomniał o wfirmia.pl? obok infaktu i ifirmy jest to w chwili obecnej jeden z najpopularniejszych serwisów.

 • czy to normalne(2011-12-20 13:56) Odpowiedz 00

  a czytał ktoś regulamin tej usługi infaktu? bo ja go nie mogłem znaleźć :( więc nie wiemy kto i za co odpowiada, czy mają ubezpieczenie oc? z kim zawieramy umowę i na co - trochę jak firma krzak - szkoda

 • Konzo(2011-12-20 17:15) Odpowiedz 00

  całkiem sensowna ta usługa infakt. Jest wystawianie faktur, z kurierem niezły patent jest spokoj z jezdzeniem do ksiegowej. Zeby tylko działalo jak trzeba.

 • czy to normalne(2011-12-21 09:58) Odpowiedz 00

  zwróćcie uwagę, że usługę świadczy nie infakt tylko jakaś spółka córka tej firmy (Usługę świadczy Infakt Biuro Rachunkowe Sp. z o.o. nr polisy 855-A 129122 UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.), a regulamin (http://www.infakt.pl/firma/regulamin_kai) nie mówi nic o świadczeniu usługi, o odpowiedzialności firmy za błędy księgowe, o tym kto kontaktuje się urzędem skarbowym w razie problemów, do kogo przychodzi US na kontrolę - jednym słowem jakiś babol, a redaktor dał się wpuścić PRowcom

 • inFakt(2011-12-21 16:06) Odpowiedz 00

  Odpowiedzialność za popełnione błędy księgowe jest po stronie Infakt Biuro Rachunkowe Sp. z o.o. Przedsiębiorca jest w pełni reprezentowany przed US i ZUS przez Infakt Biuro Rachunkowe Sp. z o.o. Posiadamy obowiązkowe ubezpieczenie OC.

  Wszystkie te kwestie są zawarte w umowie zawieranej między inFakt a przedsiebiorcą.

  Wymieniony regulamin jest tylko do aplikacji online w ramach, której przedsiębiorca ma możliwość wystawiać faktury i ma dostęp do wszystkich dokumentów księgowych.

 • czy to normalne(2011-12-21 21:54) Odpowiedz 00

  o jak miło, że Państwo się odezwali - a gdzie jest w takim razie umowa jaka jest zawierana z klientem; czy można się z nią zapoznać zanim się ją podpisze? - Państwa konsultantka odesłała mnie do w/w regulaminu - to trochę nie za bardzo "proklienckie" :(

  mam też kilka innych pytań:
  1. czy obsługę księgową klientów prowadzi ten sam zespół księgowych, który doradza na co dzień klientom infakt sp. z o.o.?

  2. czy podpisując umowę z infkat biuro rachunkowe na korzystanie z usługi allinclusive jednocześnie korzystam z usług infakt sp. z o.o., bo korzystam z aplikacji webowej stworzonej przez infakt?

  3. czy jeśli na 1 i 2 odpowiedź brzmi "tak" to spółka infakt biuro rachunkowe ma zawartą stosowną umowę na podstawie, które powierza dane klientów infakt sp. z o.o.

  4. dlaczego realizujecie tę usługę poprzez spółkę córkę, z kapitałem 5000?

  dla jasności nie jestem pracownikiem konkurencji, tylko czytam wnikliwie co piszą dziennikarze i jak dziennikarze zamiast myśleć samodzielnie drukują materiały prowe to pytam - nie mam nic do Infakt, podoba mi się idea - wykonanie nie, ale widzę, że Panowie są w takim wieku, że jeszcze partyzantka biznesowa jakoś przejdzie :) życzę powodzenia

 • Artykuł sponsorowany(2011-12-29 01:15) Odpowiedz 00

  No przecież to artykuł sponsorowany, gdzie wy ludzie życie. Gazeta prawna tez musi z czegoś żyć, a gdyby chcieli o takich programach pisać to by nie podawali dokładnych nazw bez pobrania sobie stosownej sumki. Dla programów reklama dla gazety zysk. I nikogo nie interesują regulaminy i czy taka księgowość jest bezpieczna. Czy te aplikacje są bezpieczne, czy pisane na kolanie.
  Ja tam wolę do mojej księgowej sobie podjechać niż martwić się nocami czy haker nie udostępnia moich danych na portalach jakiś.

 • czy to normalne(2011-12-29 22:06) Odpowiedz 00

  nie sądzę, że to art. sponsorowany - znam trochę zasady panujące w GP i raczej InFakt nie byłoby stać na art. sponsorowany (popatrz w ich KRS i obrót za zeszły rok - o zysku nie mówiąc, bo są pod kreską); raczej stawiam na lenistwo autora i redaktora, kontent przychodzi za darmo z działu PRu jakieś firmy, wydaje się w miarę ciekawy co Ctrl+C - Ctrl+V i mamy tekst :D - redaktor ma wierszówkę, gazeta więcej stron, firma reklamę; tylko czytelnicy dostają śmieć zamiast produktu, za który płacą ($ za gazetę lub czasem i uwagą w internecie)

 • Michał(2012-01-03 20:05) Odpowiedz 00

  Ad 9: kolego gdzie można sprawdzić obrót Infaktu za zeszły rok? W KRS na stronach MSZ tego nie widzę...

 • czy to normalne(2012-01-09 21:50) Odpowiedz 00

  Michał, czytaj ze zrozumieniem wpis pochodzi z 2011 r. - a dane za 2010 są dostępne :) W 2010 ledwie 627 tys. przychodu i strata na poziomie 160 tys.

 • gas(2012-02-28 17:35) Odpowiedz 00

  ja polecam: Elaboro Online System bo to kompletny system do zarządzania firmą, pracujący w technologii internetowej, czyli mówiąc po prostu - działa przez przeglądarkę internetową, bez potrzeby instalowania. System wspierający praktycznie każdy dział w firmie: od sprzedaży przez księgowość, kadry i płace, środki trwałe, kontrolę kosztów, crm i serwis, do bardzo specjalistycznych modułów np. wbudowanego sklepu internetowego, modułu kontroli kosztów w firmie budowlanej, czy systemu zarządzania konferencjami.
  W praktyce każda firma w jednym miejscu uzyskuje wszystko to, co jest jej potrzebne do pracy, od tzn. "zwykłego" programu sprzedaży, przez rozbudowaną księgowość, profesjonalnego maila nie obciążonego reklamami do sklepu internetowego. I to wszystko bez inwestycji w sprzęt, zmiany systemów, zakupu kosztownych serwerów i programów, działające zawsze i wszędzie, dobrze i tanio, wystarczy tylko uruchomić przeglądarkę .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama