Usługa all inclusive, znana klientom biur podróży, to nowa oferta na rynku rozliczeń podatkowych.
Na rynku pojawiły się podmioty gospodarcze, które oferują usługi e-księgowości. Oznacza to, że cały proces związany z prowadzeniem rachunkowości można oddać na zewnątrz firmy
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność lub małą firmę po podpisaniu umowy będzie musiał jedynie dostarczać faktury. Całą resztą zajmie się firma InFakt, która wprowadziła usługę. Podobne oferty mają też inne biura, np. biuro Partner z Warszawy.
Przez pojęcie „e-księgowość” rozumie się jednak również programy komputerowe, które znacznie ułatwiają rozliczenia. Programy takie oferują np. iFirma, MSPbiuro.
Pierwsza grupa firm, zajmująca się księgowością i prowadząca biuro rachunkowe, które świadczą usługi kompleksowe, bierze na siebie pełną odpowiedzialność za świadczone usługi. Poza rozliczaniem może też reprezentować podatnika w kontaktach z urzędem skarbowym i ZUS.
– Podatnik korzystający z usługi all inclusive zyskuje święty spokój, bo księgowością zajmuje się biuro rachunkowe. Kurier odbiera dokumenty, a wystawianie faktur i wgląd we wszystkie dane odbywa się za pomocą aplikacji online – wyjaśnia Wiktor Sarota, prezes InFakt.pl.
Paweł Maciak z Biura Rachunkowego Partner wyjaśnia z kolei, że w e-księgowości klient przekazuje w formie skanów faktury, zapisuje je w portalu lub przesyła e-mailem.
Firmy w ramach e-księgowości prowadzą m.in. ewidencje podatkowe, w tym książkę przychodów i rozchodów, a także wypełniają i składają deklaracje podatkowe.
W obu przypadkach podatnik ma do czynienia z biurami rachunkowymi, które mają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. InFakt oraz Partner oferują też pomoc profesjonalnych księgowych.
Podatnik musi jednak pamiętać, że w razie pomyłki biura to on ponosi odpowiedzialność za swoje rozliczenia. Później może dochodzić odszkodowania od biura. Takiej możliwości nie mają natomiast osoby korzystające z programów e-księgowości.
W programie, który oferują iFirma, MSPbiura, a także InFakt, podatnik sam wszystko rozlicza. Andrzej Korbaś, właściciel MSPbiura, wyjaśnia, że jest to program obliczeniowy wspomagający samodzielne prowadzenie księgowości.
Joanna Zalewska, kierownik serwisu iFirma.pl, informuje z kolei, że podatnicy korzystający z serwisu mogą m.in. wysyłać e-faktury i e-deklaracje. Podatnik prowadzący własną firmę może więc wypełnić księgi oraz rozliczyć się z kontrahentami oraz fiskusem bez wychodzenia z domu.
– W razie jakichkolwiek wątpliwości sugerujemy, aby użytkownicy konsultowali się z biurem obsługi klienta – wyjaśnia Joanna Zalewska.
Pytana o bezpieczeństwo, odpowiada, że w ciągu 10 lat istnienia i obsłużenia tysięcy podatników żaden z nich nie zgłaszał pretensji będących wynikiem wykazania przez kontrolę aparatu skarbowego błędów w oprogramowaniu. W serwisie jest zapisanych wiele ograniczeń wynikających z przepisów prawa, co skutkuje ochroną podatnika przed popełnieniem błędu.
Podatnik, który chce skorzystać z e-księgowości, ma więc wybór. Albo może być jedynie doręczycielem faktur, albo skorzystać z programów wspomagających samodzielną księgowość.
Ile podatnik zapłaci za e-księgowość
Usługa all inclusive (InFakt) – dla prowadzących jednoosobową działalność, do 30 dokumentów miesięcznie – 149 zł miesięcznie. W ramach usługi m.in.: przesyłka kurierska, wgląd w dane online, wsparcie księgowe
Mała księgowość internetowa (iFirma) – 37,5 zł miesięcznie (przy płatności za 6 miesięcy). W ramach usługi m.in. program do fakturowania, automatyczne uzupełnianie księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji VAT, obsługa e-deklaracji.
Program wspomagający samodzielną księgowość (MSPbiuro) – abonament miesięczny za program do rozliczeń – 10 zł – lub 100 zł za rok.