statystyki

Zaliczka nie stanowi przychodu ryczałtowca

autor: Ewa Matyszewska13.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 14.11.2011, 12:23

Podatnik ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie musi ujmować otrzymanej zaliczki w prowadzonej przez siebie ewidencji przychodów.

Reklama


Reklama


Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z działalności gospodarczej, w tym również przychody osiągane w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej. Dorota Dąbrowska, doradca podatkowy w KNDP, podkreśla, że przychodami z działalności gospodarczej podatnika są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników, których sprzedaż opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług, za przychód uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

– Do przychodów tych nie zalicza się m.in. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek – wymienia Dorota Dąbrowska.

Nasza rozmówczyni dodaje, że pieniądze otrzymane z tytułu zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stanowią jego przychodu z działalności gospodarczej.

Wartość zaliczki nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama