statystyki

Darowiznę należy zgłosić w urzędzie skarbowym

autor: Magdalena Majkowska12.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2011, 09:51

Wysoka, karna stawka podatku od darowizny może mieć zastosowanie do darowizn zwolnionych z podatku, które w terminie półrocznym nie zostały zgłoszone fiskusowi.

Reklama


Reklama


Od darowizny można zapłacić aż 20-proc. sankcyjny podatek. Tak wysoka stawka jest stosowana, jeśli podatnik powoła się na darowiznę w trakcie postępowania lub kontroli przed organami podatkowymi, a należny podatek od tej darowizny nie został zapłacony. Można mieć wątpliwości, czy sankcyjną stawkę stosuje się też do darowizn między najbliższą rodziną, które są zwolnione z opodatkowania. Warunkiem zwolnienia jest jednak ich zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie półrocznym.

Andrzej Ossowski, adwokat z kancelarii A. Ossowski, tłumaczy, że jeżeli przed upływem sześciomiesięcznego terminu zostanie wszczęte postępowanie podatkowe, to podatnik cały czas dysponuje uprawnieniem do zwolnienia z podatku od darowizny.

– W tym okresie nie może być zastosowana sankcyjna 20-proc. stawka – podkreśla nasz rozmówca.

Jednak po upływie półrocznego terminu możliwość skorzystania z ulgi bezpowrotnie wygasa. Skutek jest taki, że niezgłoszona fiskusowi darowizna podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Podatek płaci się zatem od nadwyżki darowizny ponad kwotę 9637 zł (kwota wolna od podatku), według progresywnej skali ze stawkami: 3 proc., 5 proc. lub 7 proc.

– Jeśli po pół roku podatnik samodzielnie zadeklaruje podatek do zapłaty od darowizny, której nie zgłosił do zwolnienia, będą miały zastosowanie powyższe stawki – mówi Andrzej Ossowski.

Inaczej się stanie, gdy już po upływie 6 miesięcy obowiązek zapłaty powstanie wskutek powołania się przez obdarowanego na darowiznę przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli.

– W takiej sytuacji organ podatkowy może nałożyć 20-proc. stawkę – ostrzega Andrzej Ossowski.

Także Krystian Pawłowicz, ekspert w KPMG, zwraca uwagę, że aby dana osoba mogła być obciążona wyjątkowo wysoką 20-proc. stawką podatku, oba ustawowe warunki muszą być spełnione. Obowiązek podatkowy musi powstać w toku czynności kontrolnych lub sprawdzających, a należny podatek od tej darowizny nie został zapłacony.

W takiej sytuacji obowiązkiem organu podatkowego będzie jednak uwzględnienie ewentualnych kwot niepodlegających opodatkowaniu lub szczególnych zwolnień z podatku np. przy nabyciu nieruchomości. Nie obejmuje to już jednak pełnego zwolnienia z podatku, które po upływie 6 miesięcy wygasło.

– Zasada, że podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną, ma zastosowanie również do 20-proc. stawki – potwierdza Krystian Pawłowicz.

Takiego zdania był m.in. WSA w Łodzi w wyroku z 22 lipca 2009 r. (sygn. akt I SA/Łd 199/09).

Zwolnionej z podatku darowizny nie trzeba zgłaszać, jeżeli umowa została zawarta w formie aktu notarialnego lub wartość darowizny nie przekracza 9637 zł (limit pięcioletni)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Luki(2013-03-04 14:27) Odpowiedz 00

  Mąż nie powinien płacić podatku, jedynie w momencie zbycia nieruchomości..

 • Do Autora(2011-09-12 18:28) Odpowiedz 00

  Darowizny nie należy mylić z dobrowolnymi alimentami płaconymi dorosłemu dziecku.np studentowi

 • szkoda słów(2011-09-12 22:13) Odpowiedz 00

  Pis znósł obowiązek płacenia podatku od darowizn dla najbliższych... ciekawe kiedy PO znowu ten podatek wprowadzi... pewnie w najbliższej kadencji, czemu będzie towarzyszyła liberalna porpaganda i krytyka kaczyńskiego.

 • BETA(2012-02-17 20:00) Odpowiedz 00

  JAK TO JEST JEDNI PŁACĄ PODATEK INNI NIE ,MĄŻ OTRZYMAŁ PO MATCE DOM I MUSIAŁ ZAPŁACIĆ PODATEK.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama