Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę we własnym mieszkaniu, nie są podwójnie opodatkowani, ale płacą dwie stawki podatku od nieruchomości.

Podatnik, który we własnym domu lub mieszkaniu prowadzi działalność gospodarczą, zobowiązany jest do dwukrotnego uiszczenia podatku od nieruchomości, tj. zarówno jako osoba prywatna, jak i prowadząca działalność. Wniosek taki płynie z interpelacji poselskiej (nr 22929/11). Nie zgadza się z tym Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi na interpelację podkreśliło, że wysokość stawki podatku od nieruchomości jest uzależniona od sposobu wykorzystania nieruchomości. Opodatkowaniu podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane: grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.) wynika, że osoba, która we własnym budynku mieszkalnym lub jego części prowadzi działalność gospodarczą, zobowiązana jest do uiszczenia podatku od nieruchomości według stawek określonych w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy. Natomiast części budynku mieszkalnego, które nie są faktycznie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, będą podlegały opodatkowaniu według niższych stawek określonych w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy. Podatkowi od nieruchomości podlega powierzchnia użytkowa. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera maksymalne stawki podatku. Oznacza to, że dana gmina może uchwalić niższe stawki, niż wynikają z ustawy.

W zaistniałej sytuacji nie ma zatem miejsca na podwójne opodatkowanie tego samego obiektu budowlanego, gdyż każda jego część będzie objęta inną stawką podatku od nieruchomości w zależności od sposobu wykorzystania tej części budynku mieszkalnego. Dodatkowo resort finansów wskazał, że kwota uiszczonego podatku od nieruchomości od obiektów budowlanych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodów w podatkach dochodowych.