Przejazdów taksówką nie można ująć w księdze podatkowej, gdy wydatek potwierdza tylko paragon fiskalny.

ROZMOWA
■ Czy podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą zaliczać do kosztów wydatki na taksówkę udokumentowane tylko paragonem fiskalnym?
- Paragonami w księdze podatkowej mogą być udokumentowane zakupy w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych. Paragon taki musi jednak zostać uzupełniony poprzez zamieszczenie na jego odwrocie informacji o nazwie, adresie nabywcy oraz rodzaju zakupionego towaru. Dopuszczalne jest również dokumentowanie tym sposobem wydatków poniesionych na zakup za granicą paliwa i olejów. I jest to katalog zamknięty, wobec czego nie mamy możliwości zaliczenia do kosztów wydatków innych rodzajowo, potwierdzonych paragonem, w naszym przypadku przejazdów taksówką.
■ Jak udokumentować taki wydatek?
- Na okoliczność poniesienia wydatku mogą być sporządzane dowody wewnętrzne. Jednak mogą one dotyczyć tylko wąskiej grupy wydatków. W katalogu tym nie mieszczą się przejazdy taksówkami.
Dla niektórych organów podatkowych stanowi to podstawę do uznania, że wydatek na przejazd taksówką, jako niewymieniony w rozporządzeniu, potwierdzony paragonem, nie może zostać zaliczony do kosztów.
■ Czy takie samo stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów?
- Niestety, tak. Resort wyjaśnił, że dokonanie zapisu do księgi nieudokumentowanego w ogóle dowodem księgowym lub na podstawie innego dowodu niż wymagany przepisami powoduje uznanie księgi za nieprawidłową pod względem formalnym. Także NSA w wyroku z 25 kwietnia 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 1956/95) stwierdził, że jeżeli nawet podatnik poniesie określone wydatki w celu uzyskania przychodu, ale nie posiada takiego dokumentu, który może stanowić podstawę zapisu w podatkowej księdze, wydatek ten nie może być zarejestrowany w księdze, a w konsekwencji nie może być uznany za koszt.
■ Zatem kosztem dla podatnika prowadzącego księgę podatkową mogą być wydatki tylko wymienione w rozporządzeniu?
- Tak. Do kosztów w księdze podatkowej można zarachować tylko wymienione w rozporządzeniu wydatki, potwierdzone wydrukiem z kasy rejestrującej. Zaliczenia takiego dokonujemy na podstawie samego paragonu lub dowodu wewnętrznego z dołączonym paragonem.
Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA
■ ROBERT MRÓWKA
doradca podatkowy specjalizujący się w rozliczeniach PIT, CIT i VAT
Robert Mrówka, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus / DGP