Podatnik, który otrzymał interpretację indywidualną wydaną przez ministra finansów i nie zgadza się ze stanowiskiem organu, może się od niej odwołać. W pierwszej kolejności musi wezwać ministra do usunięcia naruszenia prawa. Ma na to 14 dni. Jeśli jednak termin minie, to podatnik nie traci możliwości odwołania. Wyjaśnijmy, że w omawianej sprawie skarżąca nie mogła wezwać ministra w terminie, bo była w szpitalu.
Jak orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny, podatnikowi przysługuje prawo do wniesienia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa przez ministra. Zdaniem sądu zastosowanie w takiej sytuacji mają art. 162 i 163 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 162 w razie uchybienia terminu należy przywrócić go na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od ustania przyczyny uchybienia terminowi.
Jak wskazał sąd, termin na wniesienie wezwania jest terminem, który można przywrócić, co potwierdził już Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów z 14 marca 2011 r. (sygn. akt I FPS 5/10).
Wyrok jest prawomocny.
SYGN. AKT I FSK 1063/10
14 dni ma podatnik na wezwanie ministra finansów do usunięcia naruszenia prawa