statystyki

Towar księguje się w dacie faktury

autor: Ewa Matyszewska01.07.2011, 03:00

Towar kupiony w Chinach trzeba ująć w księdze podatkowej w dniu wystawienia faktury, a nie w momencie jego otrzymania.

Reklama


Reklama


Izba Skarbowa w Łodzi wyjaśniła, jak w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ujmować towary kupione w Chinach. W analizowanej sprawie kontrahent wystawił fakturę za sprzedany towar w grudniu 2010 roku, a towar wraz z dokumentem celnym SAD i fakturą zakupu podatnik otrzymał w marcu 2011 roku.

Dyrektor łódzkiej izby przypomniał, że zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). podstawą zapisów w księdze są dowody, którymi m.in. są faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące. Tym samym podstawą wpisu do księgi podatkowej jest przede wszystkim faktura.

Zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

W sytuacji gdy faktura dokumentująca nabycie towaru została wystawiona przed dostawą towaru (np. w miesiącu poprzedzającym dostawę), to w kolumnie 2. podatkowej księgi przychodów i rozchodów „Data zdarzenia gospodarczego” należy wpisać datę wystawienia faktury. Data wystawienia faktury jest datą poniesienia kosztu uzyskania przychodu.

W analizowanej sprawie zapisu dotyczącego zakupu towarów handlowych należy dokonać w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie otrzymanej faktury.

Jednocześnie należy pamiętać, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu w odniesieniu do podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów przyjmuje się dzień wystawienia dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu w księgach. Dlatego też wydatki poniesione na zakup towarów handlowych będą stanowiły koszt podatkowy w grudniu 2010 roku. Oznacza to, że koszt będzie poniesiony w roku podatkowym, w którym została wystawiona faktura, a nie w marcu 2011 roku, czyli roku, w którym dostarczono towar.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 czerwca 2011 r. (nr IPTPB1/415-17/11-4/KSU).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • SIWA(2011-07-01 09:06) Odpowiedz 00

  A jak to jest możliwe aby wprowadzić w grudniu do KPiR fakturę, którą otrzymał w marcu następnego roku? Tym bardziej, że PIT roczny został złożony w styczniu lub lutym lub osoba fizyczna jeszcze nie prowadziła działalności, jedynie zamówiła towar - wiadomo, że towar z Chin jest przychodzi po 2-3 m-ca od daty zamówienia.
  To jest nasza Polska specjalność - to jest nic innego jak właśnie fałszowanie KPiR.

 • księgowa(2011-07-01 13:39) Odpowiedz 00

  Wg mnie, ten przepis powinien być zmieniony, bo jest niepraktyczny. Jak to księgować po czasie? Dokumenty są już ponumerowane, miesiące podsumowane.

 • GK(2011-07-01 16:28) Odpowiedz 00

  Ujmuje się pod datą 31.12.2010 r., nadaje ostatni numer i nawet deklaracji korygować nie trzeba, bo towar ten powinien być ujęty w remanencie końcowym, jako nie sprzedany po nabyciu (różnica remanentów).
  Ale w deklaracji VAT-7 należy rozliczyć to w marcu 2011r.
  Co do towarów nabytych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, to należy je wykazać w remanencie początkowym.
  I nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek fałszowaniem, chyba że rzeczywistości :) - koszt powstaje w momencie powstania zobowiązania, a skoro jest wystawiona faktura, to jest zobowiązanie.

 • MB(2011-07-01 21:52) Odpowiedz 00

  Jeżeli jest faktura, a nie ma jeszcze towaru, należałoby zaksięgować towary w drodze na podstawie faktury z datą jej wystawienia, a nie zamówienia. Zamówienie nie stanowi podstawy do księgowania.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama