statystyki

Faktura za złom nie zawiera stawki i kwoty

autor: Opracowała Ewa Konderak09.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 09.05.2011, 10:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Sprzedawca złomu na fakturze nie wykazuje danych dotyczących stawki i kwoty podatku od towarów i usług.

reklamareklama


Nowelizacja ustawy o VAT z początku roku przyniosła nam nowe regulacje w zakresie zasad rozliczania złomu. Zastosowanie mechanizmu revers charge odwraca o 180 stopni dotychczasową praktykę stosowaną w przypadku transakcji, których przedmiotem jest jego sprzedaż.

Hanna Kozłowska, ekspert w KDA Kancelaria Doradców i Audytorów w Poznaniu, zwraca uwagę, że zgodnie z obowiązującym od 1 kwietnia 2011 r. art. 17 ust. 1 pkt. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami będą także podmioty nabywające złom, jeśli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 2.

– Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT ze sprzedaży złomu na rzecz podatnika jest nabywca – wyjaśnia Hanna Kozłowska.

Sprzedawca zatem – jak dodaje nasza rozmówczyni – na fakturze sprzedażowej nie wykazuje danych dotyczących stawki i kwoty podatku. Z tego względu powinien zastosować oznaczenie „NP” (nie podlega).

– Wykazanie stawki 0-proc. lub zamieszczenie adnotacji „ZW” (sprzedaż zwolniona) na fakturze byłoby nieprawidłowe – ostrzega Hanna Kozłowska.

Ma to istotny wymiar finansowy, gdyż w sytuacji wystawienia faktury z wykazaną kwotą podatku, dokumentującej sprzedaż złomu, taka faktura nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego.

– W konsekwencji błędne wskazanie VAT w fakturze zakupowej nie będzie uprawniało nabywcy do odliczenia podatku naliczonego – stwierdza nasza rozmówczyni.

Wyjaśnia też, że zgodnie z par. 5 ust. 15 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od VAT, faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi, dla których podatnikiem jest nabywca towaru lub usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają: adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy wskazujących, że podatek rozlicza nabywca, lub oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Zatem faktura sprzedażowa, obok oznaczenia „NP” powinna zawierać jedną z trzech wskazanych adnotacji wyjaśniającą przyczynę, dlaczego transakcja nie podlega VAT.

Ważne!

Przez złom – zdaniem Ministerstwa Finansów – należy rozumieć złom metali, w tym złom stalowy (wsadowy i niewsadowy), żeliwny, jak również złom metali szlachetnych. Złomem są również zużyte akumulatory lub ich części zaliczane do złomu, zgodnie z normą europejską nr PN-EN 14057:2003

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 5

 • 1: janek z IP: 5.184.36.* (2013-12-04 18:25)

  czuję się jeszcze bardzej zintegrowany z UE

 • 2: mark z IP: 83.15.59.* (2013-02-27 08:00)

  ależ ******** kraj i wszystko co się w nim znajduje .

 • 3: mk z IP: 83.18.37.* (2011-09-21 13:13)

  na fakturze nie wykazuje się stawki i kowty podatku. to co wpisac w polach przeznaczonych na stawke i kwote? a rejestrze wykazac jako sprzedaz opodatkowana ale jakim % Vatu??

 • 4: consultpl z IP: 95.41.35.* (2011-05-09 22:57)

  obawiam się, że wskazanie na fakturze dokumentującej dostawę złomu oznaczenia (''np'' nie podlega) jest mylące, gdyż czynność dostawy zlomu jak najbardziej podlega opodatkowaniu z tym, że zgodnie z regułą ''odwrotnego naliczenia''. Taką dostawę moim zdaniem wykazuje się w rejestrach VAT sprzedaży jako opodatkowaną bez wykazanej kwoty podatku a nie w kategoriach ''np'' (inne pole deklaracji VAT)
  ale może się mylę, tyle przecież się w ciągu ostatniego miesiąca przy złomach zmieniło...

 • 5: Bo na fakturach tona złomu była w cenie Złota z IP: 82.139.160.* (2011-05-09 09:36)

  jak się chciało ukręcić na VAT to zawyżano ile wlezie. Oczywiście nikomu to nie wydawało się dziwne i Urzad płacił jak za zboże.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama