statystyki

Czy każdy wydatek na aparat słuchowy znajdzie się w PIT za 2010 rok

autor: Ewa Matyszewska23.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 23.02.2011, 12:12

Osoba niesłysząca może odliczyć w zeznaniu wydatki na aparat słuchowy i baterie do niego w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT za 2010 rok. Podstawy opodatkowania nie pomniejszą natomiast wydatki na środki konserwujące aparat.

Reklama


Reklama


Podatniczka mimo schorzenia narządu słuchu jest osobą czynną zawodowo – pracuje jako kierownik zespołu magazynów surowców i opakowań. Dla poprawy funkcjonowania organizmu oraz w celu ułatwienia kontaktu, m.in. z pracownikami, kupiła aparaty słuchowe do obu uszu, baterie do aparatów oraz środki do konserwacji.

– Czy istnieje możliwość odliczenia od dochodu kwoty, jaką wydałam na te zakupy – pyta pani Barbara z Garwolina.

Odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegają tylko te przedmioty, które stanowią sprzęty, urządzenia lub narzędzia techniczne inne niż gospodarstwa domowego, a ponadto wykazujące cechy indywidualnego przeznaczenia i niezbędności w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Według słownika języka polskiego „urządzenie” to „rodzaj mechanizmów lub zespół przyrządów służących do wykonania określonych czynności”. Aparat słuchowy jest takim urządzeniem. Jego typ, rodzaj oraz budowa opierają się na indywidualnym doborze uwzględniającym w szczególności stopień ubytku słuchu i zdolności manualne. Osobom niepełnosprawnym – niedosłyszącym ułatwia stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności, wykonywanie czynności życiowych przez zapewnienie prowadzenia aktywnego życia.

Częścią składową aparatu jest system zasilania w postaci baterii. Ich brak powoduje, że aparat słuchowy jest niekompletny, a co za tym idzie nie spełnia swojej funkcji. Z tych względów wydatek poniesiony na zakup baterii do aparatu słuchowego – stanowiących integralną część tego urządzenia – można odliczyć od dochodu.

Jedynie odliczeniu nie będą podlegały środki konserwujące do aparatu – ze względu na to, że same w sobie urządzeniem nie są oraz nie są częścią składową aparatu słuchowego.

Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził minister finansów w interpretacji indywidualnej z 22 czerwca 2010 r. (nr DD3/033/108/ MCA/10/DD-431).

PODSTAWA PRAWNA

Art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama