PIT za 2010 rok złożyło na razie kilka procent podatników. Najpopularniejsze odliczenia to: ulga na dziecko, internetowa i rehabilitacyjna.
PIT za 2010 rok złożyło na razie kilka procent podatników. Najpopularniejsze odliczenia to: ulga na dziecko, internetowa i rehabilitacyjna.
W pierwszym miesiącu 2011 r. zeznania PIT za 2010 rok złożyło kilka procent podatników. Z dnia na dzień lawinowo wzrasta liczba deklaracji napływających do urzędów skarbowych. Na razie podatnicy osobiście fatygują się do urzędów, aby złożyć swój PIT. Takie wnioski płyną z sondy „DGP” przeprowadzonej w izbach skarbowych.
Deklaracje PIT za 2010 rok jeszcze nie sparaliżowały pracy urzędów skarbowych. Do tej pory podatnicy złożyli kilka procent ze spodziewanych zeznań. Oto kilka przykładów. Urzędy woj. łódzkiego otrzymały w styczniu 13 644 zeznania (tj. ok. 1,5 proc. spodziewanych). Na terenie woj. śląskiego złożono na razie ok. 80 tys. zeznań (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39). W tej liczbie największą grupę, ok. 65 tys., stanowią PIT-28.
Do podkarpackich urzędów skarbowych w styczniu wpłynęło ok. 40 tys. zeznań (łącznie z PIT-28). W urzędach woj. kujawsko-pomorskiego do końca stycznia złożono ok. 5 proc. spodziewanych zeznań. Są to głównie zeznania od osób rozliczających się ryczałtem. Do 7 lutego do urzędów skarbowych woj. opolskiego wpłynęło 9596 PIT (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39). W woj. świętokrzyskim do systemów urzędów wprowadzono 19 667 zeznań za 2010 rok. W zachodniopomorskim jest to na razie 61 343 deklaracji, w mazowieckim 94 250, w lubelskim 50 tys., w warmińsko-mazurskim 39 665, w podlaskim 30 tys.
– Do urzędów skarbowych w woj. pomorskim wpłynęło w zależności od urzędu między 5 proc. a 7 proc. zeznań za 2010 rok – podaje Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku.
Według Macieja Cichańskiego z Izby Skarbowej w Bydgoszczy tak niewielki odsetek złożonych w urzędach skarbowych zeznań wynika z faktu, że podatnicy w większości nie otrzymali jeszcze danych potrzebnych do wypełnienia zeznania (PIT-11) od swoich pracodawców. Płatnicy mają na to czas do końca lutego.
– Większej liczby osób chcących złożyć swoje zeznanie roczne urzędy spodziewają się na początku marca. Dlatego w sobotę 5 marca we wszystkich urzędach skarbowych w całej Polsce odbędą się „Dni otwarte” – dodaje Maciej Cichański.
Mimo intensywnej akcji promocyjnej Ministerstwa Finansów i urzędów skarbowych zachęcającej do wysyłania PIT-ów przez internet, podatnicy sceptycznie podchodzą do tej formy kontaktu z fiskusem.
– Według danych na 5 lutego do urzędów woj. śląskiego drogą elektroniczną wpłynęło ok. 1,5 tys. zeznań – stwierdza Michał Kasprzak z Izby Skarbowej w Katowicach.
Według danych Agnieszki Pawlak z łódzkiej izby skarbowej większość PIT-ów złożona została w wersji papierowej, osobiście w urzędzie skarbowym bądź za pośrednictwem poczty. Zeznania, które wpłynęły drogą elektroniczną, stanowiły około 4,5 proc. ogólnej liczby formularzy. Podobnie statystyka w tym zakresie wygląda w innych regionach kraju.
– Na razie liczba zeznań rocznych składana jest osobiście na sali obsługi w urzędzie skarbowym, stanowi to około 92 proc. Zeznania przesyłane są również za pośrednictwem poczty (7 proc.) oraz drogą elektroniczną, co stanowi ok. 1 proc. – wylicza Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.
Również z informacji Marty Szpakowskiej z Izby Skarbowej w Lublinie wynika, że tylko kilkaset zeznań zostało złożonych elektronicznie. Z kolei z danych z Ministerstwa Finansów wynika, że na 29 stycznia 2011 r. e-PIT-ami zainteresowanych było tylko 546 podatników.
A Joanna Maksymowicz z Izby Skarbowej w Rzeszowie uspokaja – zauważa się zwiększone zainteresowanie elektronicznymi zeznaniami.
Wśród wykorzystywanych ulg utrzymuje się stała tendencja. Najczęściej podatnicy korzystają z ulgi na dziecko. Na drugim miejscu jest ulga internetowa. A na trzecim ulga rehabilitacyjna.
– Ulga, z której najczęściej korzystają podatnicy, to ulga z tytułu wychowywania dzieci, w następnej kolejności ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna i ulga z tytułu przekazanej darowizny – potwierdza Katarzyna Głąb z Izby Skarbowej w Olsztynie.
Nasi rozmówcy z izb skarbowych zwracają uwagę na pewną pomyłkę pojawiającą się przy korzystaniu z ulgi internetowej. Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zliberalizowane przepisy ustawy o PIT dotyczące tego odliczenia. Podatnicy mogą pomniejszać dochód o wydatki na sieć na podstawie dowolnych dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Problem jednak w tym, że to udogodnienie można stosować dopiero w rozliczeniu za 2011 rok.
– Warunkiem skorzystania z ulgi internetowej jest w tym roku nadal udokumentowanie poniesionych wydatków fakturą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Odliczenie na podstawie innych dokumentów potwierdzających wydatek, jak np. elektroniczny obraz faktury od operatora, możliwe będzie dopiero w rozliczeniach za 2011 rok – ostrzega Maciej Cichański.
Podatnicy deklaracje PIT wypełniają od kilkunastu lat. Mimo to nadal popełniają błędy w zeznaniach. Co więcej, pomyłki te co roku są niemal identyczne.
– Liczba błędów występujących w zeznaniach rocznych za 2010 r. i ich rodzaj kształtuje się na podobnym poziomie, jak w roku ubiegłym, tj. błędy występują w ok. 10 proc. zeznaniach rocznych – podkreśla Maria Bojczuk.
Agnieszka Jóźwin-Dalecka z Izby Skarbowej w Opolu wśród najczęstszych pomyłek wymienia: brak oznaczenia zeznania jako „złożenie” lub jako „korekta”; brak pisma wyjaśniającego przyczyny złożenia korekty; brak podpisu; błędny NIP – płatnika, zamiast podatnika; nieaktualne dane adresowe; brak załączników do zeznania; nieprawidłowo obliczony podatek.
Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie do tej listy dorzuca: stosowanie formularzy z lat ubiegłych; nieprawidłowo obliczoną ulgę na dzieci – odliczenie pełnej ulgi, a nie proporcjonalnie do liczby miesięcy w roku; brak PESEL dzieci, który powinien być wykazany w załączniku PIT/O w związku z odliczeniem ulgi na dzieci; błędne numery KRS organizacji pożytku publicznego, bądź wpisywanie numerów KRS, które utraciły ważność.
– Zachęcam do czytania instrukcji przed wypełnieniem zeznania i apeluję, by czytać opisy poszczególnych rubryk zeznania. Wielu błędów, szczególnie rachunkowych, można uniknąć korzystając z interaktywnych formularzy – mówi Mirosław Kucharczyk z Izby Skarbowej w Warszawie.
Urzędnicy próbują ograniczać liczbę pomyłek. Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku stwierdza, że w większości urzędów zeznania wprowadzane są na bieżąco przy podatniku, co ogranicza liczbę pojawiających się błędów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama