System do składania zeznań rocznych za 2010 rok przez internet jest coraz bardziej przyjazny dla podatników. Ministerstwo Finansów usunęło większość przeszkód prawnych, takich jak konieczność w e-PIT podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem lub wystawienie zaświadczenia upoważniającego do podpisania zeznania w imieniu małżonków. Podatnicy korzystający z systemu do przesyłania e-PIT narzekają jednak na utrudnienia techniczne.

Bariera nie do pokonania

Jedną z przyczyn, które uniemożliwiają przesłanie zeznania przez internet, jest komunikat systemu o błędnym rozliczeniu e-deklaracji. Po wypełnieniu i kliknięciu banera „wyślij” system generuje komunikat nr 412: Niepoprawne dane identyfikacyjne. Podatnicy wpisują wszystkie dane, sprawdzają je kilkakrotnie, ale nie mogą ich wysłać.

– Gdy wysłałem PIT przez program e-deklaracje, wyskakiwał błąd 412 (niepoprawne dane identyfikacyjne). Sprawdziłem kilka razy i wszystko było w porządku. Próbowałem wysłać e-PIT bezpośrednio z przeglądarki Firefox i pojawił się komunikat o błędnej „walidacji danych xml”. Dopiero gdy skorzystałem z przeglądarki Internet Explorer, system przyjął zeznanie – żali się jeden z czytelników.

Kolejni czytelnicy zwracali naszą uwagę na problemy z wpisaniem danych dzieci w załączniku PIT/O. Utrudnieniem, zdaniem użytkowników systemu, jest też konieczność aktualizacji programów. W przypadku osób, które nie posiadają stałego, szerokopasmowego dostępu do internetu, aktualizacja oprogramowania lub jego pierwsze zainstalowanie może trwać ponad godzinę. Eksperci podatkowi zwracają uwagę, że wszystkie powyższe problemy (poza dostępem do internetu) można łatwo rozwiązać.

Otwarty system

Zdaniem ekspertów system do składania e-PIT w obecnej formie jest przyjazny dla użytkowników. Muszą oni jednak przestrzegać określonych zasad. Jak przyznaje Ernest Frankowski, doradca podatkowy i menedżer w Deloitte, na obecnym etapie oprogramowanie do składania e-PIT jest już dość stabilne i sprawdza się na wielu platformach. Jego zdaniem nie należy bać się e-PIT w przypadku używania innych przeglądarek niż Internet Explorer.

– W Polsce popularne są takie przeglądarki jak Firefox, Opera i Chrome i wielu ich użytkowników z powodzeniem korzysta z elektronicznego rozliczenia PIT – stwierdza Ernest Frankowski.

Jak dodaje, ewentualne pojawiające się problemy w korzystaniu z e-rozliczeń poprawia zazwyczaj instalacja najnowszych wersji oprogramowania (w systemach Windows) lub instalacja z wykorzystaniem użytkownika o uprawnieniach tzw. roota (systemy Linux).

Informacja o błędzie

Zdaniem Rafała Sidorowicza, doradcy podatkowego i młodszego konsultanta w MDDP, możliwość złożenia e-PIT bez e-podpisu jest ułatwieniem dla podatników składających najpopularniejsze formularze (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39).

Jak przyznaje ekspert, w przypadku błędnie wpisanej informacji podatnik otrzymuje komunikat o statusie dokumentu i popełnionym błędzie.

– Najczęstsze nieprawidłowości dotyczą danych identyfikacyjnych podatnika oraz danych autoryzacyjnych, takich jak np. kwota zadeklarowanego przychodu w rozliczeniu za 2009 rok – przyznaje Rafał Sidorowicz.

Jak dodaje, często są to kwestie prozaiczne, takie jak literówki w imieniu bądź nazwisku, przecinki zamiast kropek przy podawaniu kwot, NIP pracodawcy z PIT-11 wskazany w formularzu jako NIP podatnika, niewłaściwy format podania daty urodzenia czy wreszcie niespójność pomiędzy danymi identyfikacyjnymi a danymi podanymi dla celów weryfikacyjnych.