Takie zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o VAT, którą pod koniec lutego będzie głosował Sejm. Termin wprowadzenia nowej stawki może się jeszcze zmienić, o czym świadczy przebieg prac nad tym projektem. Początkowo nowela miała zacząć obowiązywać od 1 lutego. Potem w komisji sejmowej ustalono, że wejdzie ona w życie 1 marca, a wyższy VAT na ubranka dziecięce trzeba będzie stosować od 1 lipca. Teraz jednak stanęło na tym, że nowelizacja ustawy o VAT wejdzie w życie 1 kwietnia, a stawka VAT na ubranka wzrośnie do 23 proc. od 1 stycznia 2012 r.

– Stawka VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce nadal wynosi 8 proc. Prace w Sejmie jeszcze się nie zakończyły, a w czasie ostatniego posiedzenia komisji finansów publicznych zgłoszono poprawkę, zgodnie z którą 23-proc. VAT miałby obowiązywać od przyszłego roku – potwierdza Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.

Jednocześnie dodaje, że do podwyższenia stawki VAT na odzież dla dzieci jesteśmy zobligowani wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który w październiku 2010 r. uznał, że nasze przepisy są niezgodne z prawem unijnym. Jeżeli Polska nie wykona wyroku, Komisja Europejska może po raz kolejny wnieść sprawę do TS UE i zwrócić się do niego o nałożenie na nas kary pieniężnej do czasu usunięcia uchybień.

Jak podkreśla Magdalena Kobos, przy przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów w 2012 r. ryzyko kary istnieje, jednak to Komisja Europejska podejmuje ostateczną decyzję w tej sprawie.