statystyki

Dzieci niepełnosprawne z ulgą prorodzinną, bez względu na wiek

autor: Magdalena Majkowska14.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.02.2011, 15:15

Dorosłe dziecko niepełnosprawne objęte jest ulgą prorodzinną bez względu na wiek, o ile otrzymywało dodatek pielęgnacyjny, zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Reklama


Reklama


Podatnicy wychowujący dzieci niepełnosprawne mogą odliczyć od podatku dochodowego ulgę prorodzinną, jednak w przypadku dorosłych dzieci stosują oni preferencję na specjalnych warunkach.

Przepisy dotyczące stosowania ulgi prorodzinnej uregulowane zostały w art. 27f ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). W przypadku dzieci małoletnich, tj. takich, które nie mają ukończonych 18 lat, ulgę zawsze odlicza się na tych samych zasadach, czyli pod warunkiem wykonywania w stosunku do dziecka władzy rodzicielskiej, pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub opiekuna prawnego. Dzieci te nie muszą spełniać żadnych specjalnych wymogów.

W przypadku dzieci pełnoletnich można wyodrębnić dwie grupy dzieci objętych ulgą prorodzinną: dzieci zdrowe i niepełnosprawne. Na dzieci niepełnosprawne ulgę można odliczać bez względu na ich wiek (w przypadku pozostałych dzieci górna granica wieku na potrzeby ulgi to 25 lat). Do dorosłych dzieci niepełnosprawnych nie mają także zastosowania wymogi: nauki w szkole i nieuzyskiwania dochodów (powyżej 3089 zł rocznie). Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wszystkich dzieci ulga prorodzinna nie może być odliczana, gdy do dziecka miały zastosowanie w roku podatkowym przepisy o podatku linowym, karcie podatkowej lub ryczałcie ewidencjonowanym (z wyjątkiem ryczałtu od przychodów z najmu).

Jedynym warunkiem odliczania ulgi na pełnoletnie dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek jest otrzymywanie przez nie jednego ze świadczeń. Są to: renta socjalna, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny.

Warto wyjaśnić, że dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany przez ZUS. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny wypłaca wójt (burmistrz lub prezydent miasta), choć może on upoważnić do tego swojego zastępcę lub kierownika ośrodka pomocy społecznej.

PRZYKŁAD

Ile wyniesie kwota ulgi za opiekę nad niepełnosprawnym synem

Podatnicy wychowują niepełnosprawnego syna, który ma 28 lat. Syn do końca września pobierał zasiłek pielęgnacyjny. Czy mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Tak. Rodzice mają prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej bez względu na wiek syna, gdyż pobierał on w 2010 roku jedno ze świadczeń wymienionych w ustawie o PIT, tj. zasiłek pielęgnacyjny. Ponieważ jednak syn nie otrzymywał tego świadczenia przez cały rok podatkowy, rodzice nie będą mogli odliczyć ulgi prorodzinnej za 12, lecz tylko za 9 miesięcy, tj. w wysokości 834,03 zł (92,67x9).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • 1 GR. INALIDZKA(2011-01-14 15:39) Odpowiedz 50

  A DLACZEGO NIE JEST WALORYZOWANY ZASILEK PIELEGNACYJNY WYPLACANE PRZEZ MOPS OD 5 LAT JEST 153 ZL A DODATEK PIELEGNACYJNY Z ZUS COROCZNIE DEFAKTO TO SAMO A ROZNICA SPORA ZUS WYPLACA 183,10 ZL---PAMPERSY W 2011 ROKU PODROZALY O 22 ZLOTE ---NASZE PANSTWO JEST ZLODZIEJEM OKRADA OSOBY NIEPELNOSPRAWNE I DZIELI JE NA LUDZI 2 KATEGORI

 • Sama(2011-01-15 16:21) Odpowiedz 10

  O wręcz przeciwnie.

  Według Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji niepełnosprawni to szczęśliwi ludzi, świetnie radzący sobie w życiu. Rodzice zajmujący się takimi dziećmi to też nie mają większych problemów. Sielankowe życie.

  Dlatego popierajcie Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, aby mogło ono dalej tworzyć fikcję i zbierać dotacje z PFRON-u.

  Kiedy zacznie obowiązywać ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawością wtedy zobaczycie (to do 1 GR . INALIDZKA) co to znaczy piekło na ziemi. Ta ustawa po cichu wyeliminuje najsłabszych niepełnosprawnych. Dopiero wtedy zacznie się lament i otwieranie oczu na prawdę.

 • Iro(2012-03-07 09:41) Odpowiedz 10

  Autorka nie wspomniala o art. 27f ust. 6, który mówi o obowiązku alimentacyjnym wobec dziecka. Bez tego z ulgi skorzystać nie można.

 • zento(2012-03-30 16:16) Odpowiedz 00

  czy ta ulge mozna tez odpisac za rok 2011?..dw alata pod rzad ja odpisywalem i nie wiem czy ta ulga dalej istnieje..

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • ZBIGNIEW(2016-06-10 19:01) Odpowiedz 00

  Witam od 2010 r na mocy wyroku sądowego zostałem zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. W związku z tym i ż niepełnosprawność orzeczono u mnie od 1968 r tj w wieku 12 lat liczona ona jest od urodzenia. Choć wcześniej tj. do 2010 r. był to tylko lekki stopień niepełnosprawności. W związku ze spełnieniem tych dwóch warunków tj. umiarkowany stopień niepełnosprawności i niepełnosprawność od urodzenia otrzymuje do 2010 r. zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153,- zł. Do roku 2015 listopad byłem zatrudniony w ZPCH i otrzymywałem dochody z tego tytułu. Aktualnie jestem na swojej wypracowanej rencie inwalidzkiej. Mieszkam z mamą, która ze względu na ograniczone możliwości w wykonywaniu funkcji samotnej egzystencji mi pomaga. Mama pobiera rentę rodzinną po zmarłym mężu. Czy w tym przypadku przysługuje jej ulga prorodzinna na mnie ? Obecnie mam 60 lat.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama