statystyki

PIT składamy tam, gdzie mieszkamy

autor: Ewa Matyszewska07.01.2011, 03:00

Osoby fizyczne muszą złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.

Reklama


Reklama


Piotr Liss, partner w KZWS RSM International, zwraca uwagę, że podatnicy często mylą ze sobą dwa adresy: zameldowania i zamieszkania, i tym samym rozliczają się z podatku w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na adres zameldowania. Adresem zamieszkania jest adres, pod którym podatnik przebywa z zamiarem stałego pobytu. Gdy zamieszkanie na terytorium Polski ustało przed tym dniem, według ostatniego miejsca zamieszkania na terytorium Polski.

– Przy miejscu zamieszkania istotne są fizyczne przebywanie oraz wola przebywania w danej miejscowości – wyjaśnia Piotr Trybała, partner w KPT Doradcy Podatkowi.

Ekspert dodaje, że zwykle jest to ośrodek życia codziennego osoby fizycznej, w którym skoncentrowane są jej plany życiowe. Miejsce zamieszkania nie jest tożsame z miejscem zameldowania w miejscu pobytu stałego lub czasowego.

Piotr Liss podkreśla, że oba adresy – zamieszkania i zameldowania – mogą się pokrywać, jednak zdarzają się sytuacje, w których tak nie jest. W takich przypadkach należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo pomyłki przy składaniu rocznego PIT.

– Zmieniając miejsce zamieszkania, należy dokonać aktualizacji danych w urzędzie skarbowym w terminie 30 dni. Niedokonanie tego oraz złożenie zeznania do urzędu, w ewidencji którego podatnik nie widnieje, może karane grzywną wynikającą z kodeksu karnego skarbowego za nie aktualizowanie danych – ostrzega Piotr Liss.

Do momentu złożenia zgłoszenia aktualizującego organ podatkowy przyjmuje, że podatnik zamieszkuje pod wskazanym uprzednio adresem. Dlatego dobrze jest przy składaniu zeznania zerknąć do ostatnio złożonego zgłoszenia. Oczywiście organ może powziąć wątpliwość co do faktycznego miejsca zamieszkania osoby składającej zeznanie, są to jednak przypadki rzadko spotykane.

Piotr Trybała przypomina, że jeżeli PIT zostanie złożony do niewłaściwego urzędu, zgodnie z praktyką urzędów zeznanie przekazywane jest do urzędu właściwego, przy czym organ informuje podatnika o takim przekazaniu.

Ważne!

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • rj(2013-01-07 14:05) Odpowiedz 00

  Złożenie deklaracji podatkowej np. PIT-37 z wpisanym zmienionym adresem zamieszkania, powoduje aktualizację danych w US, natomiast nie złożenie druku ZAP-3(informacja o zmianie miejsca zamieszkania) w terminie 30 dni , nie jest karane grzywną.

 • i co z tym fantem zrobić?(2013-02-22 21:10) Odpowiedz 00

  a jesli w moim mieście sa trzy skarbówki to gdzie?

 • H(2011-01-08 22:26) Odpowiedz 00

  Zeznanie skladasz w miejscu zamieszkania na dzien 31-12-2010 a NIE ZAMELDOWANIA.

 • hitaczi(2011-01-07 19:04) Odpowiedz 00

  Co za bzdura. Nie dość że lada dzień będę zmieniał meldunek (relikt PRL) to jeszcze mam biegać do US? Niech urzędy same sobie między sobą wymienią informacje a mi dadzą spokój.

 • jolka(2011-01-07 19:48) Odpowiedz 00

  To jest nie uczciwe ,bo zameldowani jesteśmy w małym mieście a idziemy do pracy w dużym mieście tam zabierają nam podatki na rzecz tego miasta a jakiekolwiek ulgi podatkowe pobieramy z małych miast gdzie jesteśmy zameldowani tym sposobem dorabiamy duże miasta a małe zawsze będą małymi i biednymi

 • M(2011-01-22 20:43) Odpowiedz 00

  Ok. Jeśli podpisując umowę o pracę podałam adres US w mieście w którym jestem zameldowana, a pracuję całkiem gdzie indziej, to teraz muszę lecieć do rodzinnej miejscowości, zmieniać tam adres zamieszkania, w miejscu w którym pracuję robić korektę adresu US i rozliczać się w mieście w którym pracuję bo mnie ukarają grzywną???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama