statystyki

Leasing: Opłata wstępna będzie kosztem jednorazowym

autor: Ewa Matyszewska27.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 27.10.2010, 10:36

Opłatę wstępną poniesioną w związku z podpisaniem umowy leasingu powinno się rozpoznawać dla celów podatkowych jednorazowo w dacie poniesienia.

Reklama


Reklama


Podatnik podpisał umowę leasingu. Poniósł w związku z tym pewne koszty.

– Jak rozliczyć wstępną opłatę poniesioną w związku z podpisaniem umowy leasingu – pyta pan Piotr z Konstancina.

Opłata wstępna stanowi samoistną opłatę, od której uzależnione jest podpisanie umowy i nie należy jej utożsamiać z wydatkiem dotyczącym okresu przekraczającego rok, który zgodnie z przepisami rozliczamy w czasie.

Kwestia traktowania opłaty wstępnej dla celów podatkowych od momentu wprowadzenia znowelizowanych przepisów w podatku dochodowym w 2007 roku budzi spore kontrowersje – zauważa Łukasz Kupryjańczyk, menedżer w Ernst & Young.

Ekspert podkreśla, że zdaniem sądów administracyjnych opłata wstępna – w przypadku braku określenia w umowie, że stanowi opłatę na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania – powinna być zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodów jednorazowo. Z takim stanowiskiem spotkamy się np. w wyroku NSA z 23 marca 2010 r. o sygn. akt II FSK 1733/08 czy wyroku WSA w Warszawie z 8 sierpnia 2010 r. o sygn. akt III SA/Wa221/08. Odmienne zdanie w tej kwestii zajmują organy podatkowe, które twierdzą, że opłata wstępna powinna być rozpoznawana dla celów podatkowych w czasie, tj. proporcjonalnie do długości trwania umowy leasingu. Takie stanowisko prezentuje np. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w pismach z 8 stycznia 2009 r. nr IPPB3/423-1540/08-2/KK czy z 24 lutego 2009 r. nr IPPB5/423-251/08-2/AS.

– W przytoczonych wyrokach sądów administracyjnych nie jest bezpośrednio poruszana kwestia momentu poniesienia kosztu, za jaki uważa się generalnie dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczy to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów – podkreśla Łukasz Kupryjańczyk.

Wyjaśnia też, że przyjęcie odmiennej metody rozliczania opłaty wstępnej dla celów rachunkowych – przez rozliczanie jej w czasie – i podatkowych – przez jednorazowe ujęcie jej w kosztach – może się wiązać z pewnym ryzykiem zakwestionowania, niezależnie od racji przedstawionych w powyższych wyrokach.

Ważne!

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią koszty proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • mała(2010-10-27 08:50) Odpowiedz 00

  Opłata wstępna będzie kosztem jednorazowym
  a gdzie nieby jest to napisane NIGDZIE
  dalej US ma swoje stanowisko i sądź się z nimi człowieku

 • Marcin(2010-10-27 13:31) Odpowiedz 00

  Pamiętam, że już lata temu był wyrok sądu administracyjnego który potwierdzał, że opłata wstępna jest za udzielenie leasingu i jest ponoszona jednorazowo zarówno fizycznie jak i podatkowo (tak w skrócie)

 • antyk(2010-10-27 22:41) Odpowiedz 00

  To jest skandal, żeby takie rzeczy latami budziły wątpliwości i żeby mnożyły się tzw. różne interpretacje w wytuacji, kiedy jest to typowa dziś operacja gospodarcza. Wątpliwości byłyby zrozumiałe, gdyby np. Arab chciał sprzedawać wielbłądy Chińczykom na Biegunie Północnym, albo coś równie nietypowego. Ale opłata wstępna przy leasingu to przecież chleb powszedni. To tak, jakby nie było wiadomo co oznacza czerwone światło na drodze, bo byłyby "różne interpretacje". Chyba jest to celowa robota, żeby przepisy podatkowe były niejasne i zagmatwane.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama