statystyki

Fiskus sprawdza handlujących w sieci

25.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 25.10.2010, 09:46

Fiskus skrupulatnie sprawdza podatników aktywnych w sieci, bo internauci nie rejestrują e-firm i nie płacą należnych podatków. Uszczuplenia podatkowe sięgają już kilku milionów złotych w całym kraju.

Reklama


Reklama


Jednym z priorytetowych obszarów kontroli podatkowych w tym roku jest działalność podatników w internecie. Chodzi zarówno o aktywność osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Niestety, wyniki działań fiskusa nie są optymistyczne. Podatnicy nie rejestrują działalności gospodarczej, mimo że mają taki obowiązek, nie płacą PIT od uzyskanych dochodów, nie uiszczają podatku od czynności cywilnoprawnych oraz VAT. Takie wnioski płyną z naszej sondy przeprowadzonej w izbach skarbowych.

Nasi rozmówcy podkreślają, że nieprawidłowości jest naprawdę dużo, a uszczuplenia podatkowe to kwota sięgająca już kilku milionów w skali kraju.

Obowiązki podatników

Na przedsiębiorcach działających w internecie spoczywają analogiczne obowiązki jak na podatnikach prowadzących firmy tradycyjne. Monika Sala-Szczypińska z Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśnia, że kontrola transakcji gospodarczych dokonywanych za pośrednictwem internetu jest jednym z obszarów, na którym resort finansów i administracja podatkowa w bieżącym roku koncentrują swoją uwagę.

– Kontrole takich podmiotów mają na celu sprawdzenie wywiązywania się z obowiązków podatkowych wynikających z przepisów dotyczących podatku dochodowego, VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych. Wszystko zależy od rodzaju i rozmiaru prowadzonej w internecie działalności – stwierdza Monika Sala-Szczypińska.

Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku dodaje, że podczas kontroli podatników dokonujących transakcji w sieci szczególna uwaga zwracana jest na częstotliwość transakcji skutkująca obowiązkiem rejestracji działalności gospodarczej oraz prawidłowe wywiązywanie się z obowiązków podatkowych.

Czynności kontrolne

Monika Grzyb z Izby Skarbowej w Olsztynie wyjaśnia, że do kontroli typowani są wybrani użytkownicy aukcji takich jak np. serwisu Allegro.

Przyczyną wytypowania podmiotu do kontroli może być np. stwierdzenie, w toku prowadzonej analizy, znacznej rozbieżności między deklarowanymi przychodami, a wysokością obrotów oszacowanych na podstawie danych z aukcji.

Głównym zadaniem organu kontrolującego jest ustalenie rzeczywistych dochodów osiąganych przez podatników dokonujących sprzedaży na aukcjach internetowych oraz ewentualne porównanie ich z dochodami wykazanymi w złożonych przez nich zeznaniach podatkowych.

W celu pozyskania materiału dowodowego, potwierdzającego dokonywanie transakcji na portalach typu Allegro i uzyskiwania z tego tytułu nieujawnianego dochodu, zazwyczaj organy podatkowe gromadzą dokumenty finansowe w postaci faktur, dowodów wpłat, przekazów, listów przewozowych. Ponadto mogą uzyskiwać dane, dotyczące założonych kont, w postaci wydruków użytkownika portalów aukcyjnych, przedstawiających historię logowania, wykaz zawartych transakcji, ich liczbę oraz cenę.

Analiza transakcji dokonywanych na portalach aukcyjnych pozwala na wykrycie znacznej liczby umów sprzedaży dokonywanych przez jedną osobę, które mają cechy właściwe dla sprzedaży wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast przychody uzyskiwane ze sprzedaży internetowej można ustalić na podstawie analizy obrotów na rachunku bankowym wykorzystywanym do wpłat za zakupione towary.

Z informacji Agnieszki Jóźwin-Daleckiej z Izby Skarbowej w Opolu wynika, że urzędnicy sprawdzają również przepływy środków finansowych na kontach bankowych oraz analizują wartość posiadanego przez podatnika majątku.

Teraz może kilka danych liczbowych. Przykładowo w woj. podkarpackim w I półroczu 2010 r. urzędnicy przeprowadzili 37 kontroli, a kwota uszczupleń wyniosła 264,6 tys. zł, w woj. śląskim było to 259 kontroli, a uszczuplenia wyniosły nieco ponad 1 mln zł, w woj. zachodniopomorskim skontrolowano 20 z 38 wytypowanych podmiotów i wykazano uszczuplenia na 566,5 tys. zł, w woj. świętokrzyskim było 37 kontroli i uszczuplenia na 232,8 tys. zł, w kujawsko-pomorskim 53 kontrole z uszczupleniami na 519,5 tys. zł, w woj. łódzkim sprawdzono 145 podmiotów i wykazano uszczuplenia na 696,4 tys. zł, w woj. mazowieckim odbyło się 101 kontroli z wykazanymi uszczupleniami na 1,6 mln zł, w woj. lubelskim 38 kontroli wykazało uszczuplenia na 115,6 tys. zł.

Wydział specjalny

Nieopodatkowana działalność internetowa od pewnego czasu jest monitorowana przez urzędników skarbowych. Jak podaje nam Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w bydgoskiej izbie od 2009 roku działa specjalna komórka obsługująca jednostki administracji podatkowej z terenu całego kraju – referat do spraw handlu internetowego.

Podstawowym zadaniem komórki jest systematycznie prowadzona identyfikacja podmiotów działających przy wykorzystaniu sieci internetowej, które nie opłacają należnych podatków. Wyniki przeprowadzonych analiz przekazywane są właściwym naczelnikom urzędów skarbowych do wykorzystania w prowadzonych kontrolach podatkowych.

– W wyniku prac weryfikacyjnych przeprowadzonych przez referat w ciągu półtora roku działalności, dokonano analizy 1515 podmiotów z terenu całego kraju, działających w zakresie handlu elektronicznego, których obroty wyniosły łącznie ok. 480 mln zł. Skuteczność dokonywanych przez referat czynności analitycznych i weryfikacyjnych wynosi ponad 90 proc. – wyjaśnia Maciej Cichański.

Jednocześnie tłumaczy, że oznacza to, że zdecydowana większość podmiotów, które stały się obiektem zainteresowania komórki do spraw handlu internetowego, niestety nie działała uczciwie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Moim zdaniem US -naciagają POdatników....(2010-10-26 15:03) Odpowiedz 00

  .jak działa mechanizm?czu Urzędy Skarbowe celowo oszukują? każdy kto zakupił nieruchomość może zgodnie z Ustawą o podatku od czynności cywilno prawnych otrzymać wezwanie do dopłacenia podatku do wysokości średniej ceny w mieście ustalonej przez Urząd Skarbowy!! Tyle tylko że "średnia cena " jest jak pamiętamy ze szkoły podstawowej wynikiem arytmetycznym liczb cen poniżej średniej i powyżej średniej. Oznacza to słowem że podobna ilość podatników niedopłaciła do średniej ceny i podobna ilość podatników przepłaciła -powyżej średniej ceny ustalonej przez Urzędy Skarbowe!
  W tym jednak rzecz że ustawa .o podatku od czynności-cywilnoprawnych
  w ART 6 pkt3 mówi że" Jeżeli strony czynności cywilnoprawnej nie określiły wartości przedmiotu tej czynności lub wartość określona przez strony nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, jej wartości rynkowej, organ ten wezwie strony do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny."-
  -czyli mówi także iż wezwie także do "obniżenia " jeżeli strony zawyżyły kwote ponad "średnią"! co oznacza z powyższej arytmetyki liczb średnich iż taką samą ilość podatników którą wzywa do dopłaty US powinien wezwać aby Im zwrócić!!Czy to robią!!!czy więc nie stosują prawo jednostronnie "dołując" podatników? Kto skończył już zawodową szkołę wie ,że procent od wyższej kwoty jest kwotowo wyższy niż od niższej i z tego wywodu wynika ,iż Urzędy skarbowe musiały by wracać podatnikom więcej niż pobrały --no ale tego raczej już nie robią bo to oznaczało by ze przynoszą straty--a może to prawo jest tylko dla ludzi nowobogackich- Czy więc podatniku Ciebie nie wyrolowali?

 • ja(2010-10-27 08:35) Odpowiedz 00

  Chyba nie orientujesz się za bardzo jak to wygląda... Nie liczy się tu ani średniej arytmetycznej, ani innej średniej. Urzędnicy do ustalenia prawidłowej ceny nieruchomości korzystają z cen rynkowych, lecz jeśli podatnik posiada np. zdjęcia nieruchomości wskazujące na konieczność przeprowadzenia remontu, najczęściej przyjmują cenę wskazaną przez podatnika. Tak było w przypadku mojej znajomej, której najpierw US chciał podwyższyć wartość mieszkania, a tym samym podatek, natomiast po przedstawieniu zdjęć mieszkania, urząd odstąpił od podwyższenia podatku.

 • Oszukana(2012-03-07 10:38) Odpowiedz 00

  Czy Fiskus jest w stanie sprawdzić prywatnego oszusta handlującego mieszkaniami w Łodzi?Ten pan wyłudza mieszkania w zamian za zastępcze i niestety ani mieszkania ani pieniędzy.Jest tak cwany że ten majątek zapisuje na matkę,chrześniaka itd.W obecnej chwili w biurach nieruchomości na terenie Łodzi ma na sprzedanie kilka mieszkań.Pani ze spółdzielni mieszkaniowej na Teofilowie nie żądała żadnego zaświadczenia o zarobkach od kupującego co wszędzie tego żądają...Współpracuje z nim nawet pan notariusz z Łodzi,to tak jakby to był wspólnik.Likwidujcie takich ludzi,nierobów co żerują na ludzkiej krzywdzie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama