Przedsiębiorcy, którzy zawieszą działalność gospodarczą, będą płacić od gruntów, budynków lub ich części dwu- lub trzykrotnie niższy podatek od nieruchomości.
Podatnicy, którzy zawieszą działalność gospodarczą, będą mogli od 2011 roku zaoszczędzić na podatku od nieruchomości. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który obecnie jest na etapie konsultacji. Zgodnie z propozycjami zawartymi w projekcie, przedsiębiorcy będą płacić podatek od nieruchomości w okresie zawieszenia według stawek dla gruntów, budynków lub ich części przewidzianych dla nieruchomości pozostałych, a nie jak dotychczas związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. To oznacza dwu-, a nawet trzykrotne obniżenie opodatkowania (patrz ramka).

Dobry kierunek

Proponowana zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pozwoli zmniejszyć obciążenia podatkowe przedsiębiorcy z tytułu podatku od nieruchomości w okresie, gdy zawiesił on działalność gospodarczą zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej m.in. poprzez zastosowanie dla gruntów, budynków i ich części związanych z prowadzeniem zawieszonej działalności gospodarczej stawek właściwych dla gruntów i budynków pozostałych. Dominik Stojek, dyrektor w Deloitte, podkreśla, że obecnie zastosowanie przez przedsiębiorców niższej stawki jest możliwe np. w przypadku, gdy przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany w działalności gospodarczej ze względów technicznych.
– Podatnicy zawieszający działalność kierują się pismem Ministerstwa Finansów z 1 grudnia 2008 r. (nr PL/LS/833/111/SIA/08/376), zgodnie z którym w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej brak jest uzasadnienia dla zastosowania – dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę – stawek przewidzianych dla gruntów i budynków pozostałych – przypomina Dominik Stojek.
Z kolei Michał Nielepkowicz, starszy konsultant w Ernst & Young, podkreśla, że zdaniem sądów administracyjnych, zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej nie powoduje zmiany statusu składników majątku, do których nadal zastosowanie mają najwyższe stawki podatku. Zmianę zakładającą dwukrotną obniżkę stawki od gruntów i trzykrotną od budynków lub ich części należy ocenić pozytywnie.
– Szczególnie korzystna powinna być dla przedsiębiorców prowadzących działalność sezonowo, dla których alternatywą było jedynie zakończenie działalności – stwierdza Michał Nielepkowicz.



Bez zmian w budowlach

Eksperci zauważają, że projekt ograniczający bariery administracyjne nie zawiera zmian w zakresie opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości w okresie zawieszenia firmy. Michał Nielepkowicz ma nadzieję, że projektowana ustawa pociągnie za sobą kolejne inicjatywy, gdzie podjęte zostaną próby rozwiązania innych problemów – np. granic opodatkowania budowli.
Dominik Stojek podkreśla, że z uwagi na fakt, że w okresie zawieszenia działalności budowle nie podlegają amortyzacji, podatnicy mogą mieć wątpliwości, jak w takim przypadku ustalić podstawę ich opodatkowania. A zatem pożądane byłoby uregulowanie również kwestii budowli.
W ten sposób, możliwa będzie pełna realizacja idei przyświecających projektodawcom ustawy: likwidacja barier prowadzenia działalności gospodarczej w celu wyzwolenia sił i mechanizmów rozwojowych polskiej gospodarki.
Maksymalne stawki podatku od nieruchomości
● 0,77 zł/mkw. powierzchni – grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
● 0,39 zł/mkw. powierzchni – grunty pozostałe
● 20,51 zł/mkw. powierzchni użytkowej – budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
● 6,88 zł/mkw. powierzchni użytkowej – budynki pozostałe