statystyki

Firmy nie chcą ulgi podatkowej na nowe technologie

04.05.2010, 03:00

Przedsiębiorca, który inwestuje w nowe technologie, może skorzystać z ulgi w PIT. Zainteresowanie odliczeniem wydatków inwestycyjnych wśród podatników jest znikome. Zdaniem ekspertów trzeba wypromować tę ulgę, aby jej popularność wzrosła.

Reklama


Reklama


Od czterech lat przedsiębiorcy mogą korzystać ze specjalnej ulgi na nowe technologie. Polega ona na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych m.in. na wiedzę technologiczną w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych. Niestety niewielu podatników jest zainteresowanych tym odliczeniem. W 2007 roku skorzystało z niej 117 przedsiębiorców PIT, a w 2008 roku 11.

Zdaniem ekspertów, tak znikome zainteresowanie tym odliczeniem wynika m.in. z niewiedzy podatników, jakie wydatki można odliczać.

Braki w rozwoju

W 2008 roku z ulgi na nabycie nowych technologii skorzystało 11 podatników PIT oraz 26 podatników CIT. Kwoty, jakie zostały odliczone od dochodu też nie imponują – 51 tys. zł w PIT i 7,8 mln zł w CIT.

– Podstawowym celem ulgi na nowe technologie jest stworzenie podatkowej zachęty dla przedsiębiorców do inwestowania w wiedzę technologiczną – ocenia Adam Mariuk, doradca podatkowy, dyrektor w Deloitte.

Mateusz Latkowski, konsultant w Accreo Taxand, dodaje, że przyczyn małego zainteresowania ulgą może być kilka. Jako główną wymienia fakt, że zakresem ulgi objęto jedynie nabycie wiedzy technologicznej w postaci wartości niematerialnych i prawnych. Z danych GUS wynika, że struktura inwestycji na działalność innowacyjną przedsiębiorstw w 2008 roku charakteryzowała się przeważającym udziałem nakładów na rozbudowę parku maszynowego i infrastruktury (głównie środków trwałych), w dalszej kolejności na własną działalność badawczo-rozwojową, a dopiero na końcu na zakup oprogramowania i wiedzy technologicznej ze źródeł zewnętrznych.

– W praktyce inwestycje tego typu prowadzą głównie duże przedsiębiorstwa, czyli podatnicy CIT – zauważa Mateusz Latkowski.

Ekspert dodaje, że sama konstrukcja ulgi przewiduje ograniczenia skutkujące wyłączeniem z zakresu jej stosowania części podatników. W odniesieniu do podatników PIT brak jest możliwości skorzystania z ulgi przez rozliczających się w formie podatku liniowego.

Poza tym z ulgi nie mogą korzystać podatnicy (zarówno PIT jak i CIT) prowadzący działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych na podstawie zezwolenia. Ulga nie może być stosowana także w przypadku otrzymania przez podatnika zwrotu wydatków w jakiejkolwiek formie na nabycie nowej technologii (dofinansowanie unijne będzie skutkować brakiem możliwości skorzystania z ulgi).

– Dużym utrudnieniem może być również konieczność uzyskania opinii jednostki naukowej, która potwierdza, że wiedza technologiczna nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż pięć lat – wskazuje Mateusz Latkowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama