statystyki

Ulga rehabilitacyjna: w jaki sposób niepełnosprawni mogą skorzystać z odliczenia

16.04.2010, 03:00; Aktualizacja: 16.04.2010, 11:56
  • Wyślij
  • Drukuj

Podatnicy, którzy mają orzeczoną niepełnosprawność lub utrzymują osobę niepełnosprawną, mogą swój dochód w rocznym zeznaniu podatkowym pomniejszyć o wydatki rehabilitacyjne. Niektóre wydatki można odliczyć w całości, inne w granicach limitu.

reklama


reklama


Czy koszty operacji pomniejszą dochód

Podatniczka jest matką niepełnosprawnego dziecka. Ze względu na to, że leczenie rehabilitacyjne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, podatniczka – za radą lekarzy – zdecydowała leczyć córkę operacyjnie. Interwencja chirurgów polegała na stałej stabilizacji kręgosłupa za pomocą tytanowych implantów. Podatniczka zmuszona była wykonać operację prywatnie. Czy koszty związane z operacją może odliczyć od dochodu?

Czy zakup samochodu uwzględnić w PIT

W 2009 roku podatniczka kupiła samochód osobowy, aby móc dowozić na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne swoją niepełnosprawną córkę. Czy może zakup auta uwzględnić w zeznaniu PIT za ubiegły rok?

Czy można odliczyć wydatki na basen

Podatnik, będąc osobą niepełnosprawną, postanowił – zgodnie z zaleceniem lekarza – uczestniczyć w zajęciach pływania na prywatnym basenie oraz w fitness klubie. Czy może koszty karnetów na te zajęcia odliczyć od dochodu?

Czy każdy wydatek można odliczyć

Podatniczka ma orzeczoną I grupę inwalidztwa. Otrzymała skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy na rehabilitację. Zajęcia te są płatne. W płaconym co miesiąc rachunku wyszczególnione są pozycje: rehabilitacja społeczna i usługi wspomagające, wyżywienie (śniadania), terapia zajęciowa oraz koszty ogólne (np. pobytu w ośrodku). Podatniczka dojeżdża również własnym autem na te zabiegi. Czy każdy z tych wydatków można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób niepełnosprawni mogą skorzystać z odliczenia.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

reklama