Elektronicznie najchętniej rozliczają się mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Łodzi
Elektronicznie najchętniej rozliczają się mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Łodzi
Podatnicy nie spieszą się ze złożeniem deklaracji. Do końca rozliczeń PIT za 2009 rok zostały dwa tygodnie. Dotychczas, w zależności od regionu kraju, do urzędów skarbowych wpłynęło od 40 do 70 proc. deklaracji. To albo podobnie, albo o kilka procent więcej niż w latach ubiegłych – wynika z sondy DGP przeprowadzonej w izbach skarbowych.
Liczba składanych PIT za 2009 rok jest różna w poszczególnych urzędach skarbowych. W woj. kujawsko-pomorskim PIT złożyło 69 proc. podatników, w woj. małopolskim, świętokrzyskim, pomorskim, łódzkim i śląskim po 60 proc., w warmińsko-mazurskim 67 proc., w woj. mazowieckim – 50 proc., w woj. lubuskim – 63 proc., w woj. lubelskim – 70 proc., w woj. dolnośląskim – 40 proc.
Z informacji Moniki Sali-Szczypińskiej z Izby Skarbowej w Krakowie wynika, że podatnicy złożyli o ok. 2–3 proc. więcej zeznań w porównaniu z tymi, które wpłynęły w ubiegłym roku (w porównywalnym czasie). Podobnie jest w innych urzędach.
Z kolei Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy zachęca do wcześniejszego złożenia zeznania. W ten sposób podatnicy szybciej odzyskają zwrot nadpłaty i unikną kolejek w urzędach.
Pracownicy skarbowi nie spodziewają się kolejek w urzędach w ostatnich dniach kwietnia, choć z pewnością będzie większy ruch niż zwykle. Według Agnieszki Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi należy liczyć się z tym, że składanie zeznania w ostatniej chwili wydłuży czas oczekiwania na weryfikację formalną zeznania.
Natomiast Maciej Koniuszewski z Izby Skarbowej w Szczecinie przypomina, że zeznanie będzie można złożyć w swoim urzędzie również do godz. 13.00 w dniu otwartym 24 kwietnia. Ponadto urzędy wydłużą godziny pracy w ostatnim tygodniu kwietnia. Wiele z nich będzie otwartych do godz. 18.00.
Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze wskazuje, że urzędnicy w całej Polsce starają się ułatwiać życie podatnikom. Organizują m.in. dodatkowe punkty przyjmowania zeznań lub szkolenia.
Podatnicy coraz częściej decydują się na wysłanie zeznania do urzędu drogą elektroniczną. Najchętniej elektronicznie rozliczają się mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Łodzi. Zeznania przez internet złożyło tam odpowiednio: 12 535, 5464 i 4508 podatników.
– Podatnicy mogą wysłać swoje zeznanie za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w urzędzie. Zachęcamy jednak do skorzystania z nowych możliwości, czyli wysłania zeznań za pośrednictwem internetu – mówi Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.
Urzędnicy są zgodni: wysłanie PIT przez internet nie jest jeszcze najpopularniejszym sposobem na roczne rozliczenie, ale wzmożone akcje informacyjne mają to zmienić.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama