Rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych za ubiegły rok, po raz kolejny można skorzystać z odliczanej od podatku ulgi prorodzinnej. Zmieniła się jednak kwota odliczenia oraz zasady odliczania ulgi. Dlatego, aby prawidłowo skorzystać z preferencji, wypełniając roczny PIT, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Ile można odliczyć

Przede wszystkim w rozliczeniach za 2009 rok zastosowanie ma nowa kwota ulgi. Wysokość ulgi prorodzinnej co roku ulegała zmianie ze względu na powiązanie jej z wysokością kwoty zmniejszającej podatek. W zeznaniu rocznym wypełnianym w tym roku ulga prorodzinna wynosi 1112,04 zł. Jednak taką kwotę odliczą wyłącznie ci podatnicy, którzy w 2009 roku sprawowali pieczę nad dzieckiem przez cały rok podatkowy. I tak np. urodzenie dziecka w styczniu 2009 r. daje prawo do ulgi za cały rok, gdyż za miesiąc narodzin przysługuje pełna miesięczna kwota ulgi. Duża część podatników odliczy w swoim zeznaniu podatkowym mniejszą kwotę ulgi. Wynika to ze zmiany mechanizmu obliczania wysokości ulgi – obecnie nalicza się ją w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc, w którym podatnik spełniał wymogi warunkujące skorzystanie z preferencji.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Opiekunów i rodziców zastępczych

Ulgi na dorosłe dzieci

Ulgi w zeznaniu

Dokumentowania odliczeń

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak na nowych zasadach skorzystać z ulgi na dziecko.