statystyki

PIT 2009: ulga prorodzinna w rozliczeniu małżonków nie tylko na wspólne dzieci

autor: Magdalena Majkowska22.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 22.03.2010, 13:30

Małżonek, który ma dziecko z poprzedniego związku, może odliczyć ulgę na to dziecko we wspólnym PIT.

Reklama


Reklama


Małżonkowie, którzy składają wspólny PIT, mogą w nim odliczyć ulgę prorodzinną na wspólne dzieci, a także na dzieci z poprzednich związków. Jeżeli mąż lub żona mają dziecko z poprzedniego związku, do którego obecny małżonek nie ma sądownie ustanowionego prawa, to ulgę na takie dziecko można odpisać we wspólnym PIT, jednak trzeba pamiętać, aby była ona wykazana po stronie tego podatnika, który jest rodzicem dziecka. Przykładowo, podatniczka ma dziecko z poprzedniego związku i dziecko z obecnym mężem. Małżonkowie składają wspólny PIT, w którym uwzględnią ulgę na dwoje dzieci. Ulgę na dziecko z poprzedniego związku podatniczka powinna jednak wykazać w PIT/O i PIT-37 po swojej stronie, bo tylko jej przysługuje prawo do odliczenia ulgi na to dziecko. W przypadku łącznego opodatkowania małżonków składają oni jeden załącznik PIT/O.

W rezultacie ulga zostanie odliczona na dwoje dzieci ze wspólnego podatku małżonków. Mąż i żona, składając wspólny PIT, są opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów męża i żony.

40 dni zostało do rozliczenia PIT za 2009 rok

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • mariola i piotr ryczan(2010-03-22 13:48) Odpowiedz 00

    w naszym pzrypadku korzystnie bedzie rozliczyc sie wspolnie gdyz dzieci mamy wspolne w zwiazku malzenskim i jak wiem maz Piotr nie ma na utrzymaniu innych dzieci ze zwiazku pozamalzenskiego i bedzie do odliczenia syn Jakub - ulga prorodzinna , w roku 2008/2009 sugerowano zdrady w PITACH gdy maz Piotr rozliczal oddzielnie , jak wiem byl gnebiony co bylo celowe w wydanym zaswiadczeniu ze szkoly.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama