Szerokie zwolnienie z VAT dla dostawy towarów i świadczenia usług na cele dobroczynne zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o VAT.
Zwolnienie z VAT dla dostawy towarów przekazanych organizacjom prowadzącym działalność użyteczną o charakterze dobroczynnym oraz usług świadczonych na rzecz takich organizacji proponuje Lewica. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.
Zwolnienie pozwalałoby nie płacić VAT od przekazań zarówno odpłatnych, jak i nieodpłatnych wszelkich towarów, np. żywności, odzieży, sprzętu medycznego oraz świadczenia usług. Dla jego zastosowania wystarczające ma być udokumentowanie fakturą dostarczenia organizacji towaru lub usługi, które w całości powinny być przeznaczone na jej cele statutowe.
Jak wskazuje Piotr Michalski, doradca podatkowy w Polaudit, skutkiem stosowania takiego zwolnienia do dostaw wszelkich towarów i usług może być zwiększenie strumienia darów dla organizacji charytatywnych. Obecnie w ustawie o VAT istnieje zwolnienie jedynie dla produktów spożywczych dostarczanych nieodpłatnie bezpośrednio przez producentów. W konsekwencji np. piekarnia może darować bez VAT bułki, pod warunkiem prowadzenia specjalnej ewidencji, ale sklep spożywczy już nie.
Projekt dotyczy nieograniczonego podmiotowo zwolnienia zarówno odpłatnych, jak i nieodpłatnych dostaw i świadczenia usług.



Ponadto podatnicy nie będą uwzględniać wartości tych świadczeń przy obliczaniu proporcji tzw. sprzedaży opodatkowanej ograniczającej prawo do odliczenia VAT.
– Może to prowadzić do nadużywania prawa. Możliwości nadużyć byłyby znacznie mniejsze, gdyby zmiany dotyczyły jedynie nieodpłatnych świadczeń – uważa Piotr Michalski.
Powszechność proponowanego zwolnienia powoduje, że w przypadku organizacji, które nie prowadzą innej działalności niż statutowa, wszelkie dokonywane przez nie zakupy podlegałyby zwolnieniu, np. usługi sprzątania, czynsz za lokal, energia elektryczna, paliwo do samochodów czy papier ksero.
– Z takich przywilejów przy zakupach nie korzystają szpitale, domy dziecka ani szkoły – podkreśla Piotr Michalski.
Propozycja budzi także wątpliwości w zakresie zgodności z prawem wspólnotowym, w szczególności katalogiem dopuszczalnych zwolnień z art. 132–134 dyrektywy VAT.
Projekt zawiera ponadto propozycję zwolnienia z podatku charytatywnych zbiórek pieniędzy przez SMS-y i telefonicznie. Rozwiązania prowadzące do nieopodatkowania SMS-ów charytatywnych opracowało też Ministerstwo Finansów.