statystyki

Stypendysta otrzyma PIT-8S

autor: Magdalena Majkowska02.02.2010, 13:45; Aktualizacja: 02.02.2010, 13:51

Płatnicy stypendiów częściowo zwolnionych z PIT są zobowiązani sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S i przesłać ją stypendyście oraz urzędowi skarbowemu.

Reklama


Reklama


PIT-8S to informacja o wysokości wypłaconego uczniom lub studentom stypendium. Formularz ten wypełniają płatnicy stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. Przepis ten dotyczy zwolnienia stypendiów dla uczniów i studentów przyznawanych przez samorządy w uchwałach oraz przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego, np. stowarzyszenia i fundacje, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych w internecie, środkach masowego przekazu lub wykładanych dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych. Zwolnienie przysługuje do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 380 zł.

W PIT-8S wykazuje się kwotę stypendiów wypłaconą w poszczególnych miesiącach z podziałem na kwotę wolną (do 380 zł) oraz opodatkowaną, od której płatnicy pobierali zaliczki. Gdy z informacji PIT-8S wynika, że we wszystkich miesiącach kwoty stypendiów mieściły się w zwolnieniu, podatnik nie musi się rozliczać. Z kwot nadwyżki (z każdego miesiąca ponad 380 zł) stypendysta rozlicza się w zeznaniu rocznym.

Płatnicy sporządzają informację PIT-8S i przekazują ją podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu do końca lutego. Ponieważ 28 lutego w 2010 r. wypada w niedzielę, termin ten upływa 1 marca.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • P-Jola(2010-02-06 19:36) Odpowiedz 00

    A jeśli stypendium unijne regionalne wg regulaminu wynosi 150 zł miesięcznie a wypłacono je jednorazowa i zamieszczono w pit 8c 1800 zł w miesiącu maj - trzeba zapłacić podatek od nadwyżki czy ważny jest regulamin?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama